De vorba cu Irina Reisler

Full Version: FACI SPORT CORECT ?
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Despre sport, se scriu o multime de articole, se realizeaza o multime de reportaje, se fac emisiuni ample, internetul e plin de informatii. Categoric, sportul face parte, alaturi de dieta si de tratamentele corporale, din orice program de slabire corect. Este, insa, foarte important sa facem sportul potrivit. Si sa-l facem corect. Pentru ca sportul, daca-l facem dupa ureche, fara consiliere din partea unui antrenor, poate avea si urmari neplacute, asupra organismului.

Prin urmare, dat fiind ca avem un antrenor, printre noi, zic ca este util sa folosim acest spatiu, pentru a obtine informatii corecte, avizate, utile, pentru fiecare dintre noi. Gabriela, multumesc anticipat, pentru toate raspunsurile oferite iubitoarelor de sport Smile !

Indiferent ca mergem la sala sau facem sport acasa, lista intrebarilor este deschisa Smile !

SFATURILE "DUPA URECHE", VENITE DE LA PERSOANE CARE NU AU PREGATIRE IN DOMENIU VOR FI STERSE, FARA UN ANUNT IN PREALABIL. LA ACEST TOPIC, INFORMATIILE VOR FI OFERITE DOAR DE CATRE PERSOANELE AVIZATE.
Irina iti multumim Smile !!!!
Te pup, Andreea ! pai, zic sa o atacam pe Gabi, ca nu merit eu multumiri Smile !
Gabitzule eu cred ca doamnele noastre (in special eu Wink) sunt foarte interesate ce fel de miscare este cea mai recomandata pentru a scapa de colaceii din jurul taliei si de pe burtica
Ady are dreptate, Gabi draga! Si eu mai vreau ceva....apropo de sportul la domiciliu. Ce exercitii sunt mai indicate pentru partea de jos a corpului (posterior, coapse?)Acasa am bicicleta de camera si gantere de 2 kg.
Multumim Gabitza draga!
Da da de acord cu AdySmile
Multumim Irina, multumim suri!!
OOO super, casuta dedicata sportului. De luna asta m-am hotarat si eu sa merg din nou la sala. Eu am facut fitness vreo 2 ani, zi de zi, aveam vreo 17 ani atunci.Numai ca am exagerat cu greutatile si imi marisem masa musculara foarte mult, incat ma intrebau baietii din sala de cat timp "trag de fiare" Smile)
Cunosc o multime de exercitii pentru toate tipurile de muschi, asa ca daca va pot fi de folos ma puteti intreba cate ceva.
Va pupacesc.
Deci clar ce exercitii sunt recomandate pentru a scapa de colacei din jurul taliei si de pe burta si copase
io vreau sa stiu exercitii pt sholduri,coapse,poponet si picioareAngel
alexandra,dar daca tot le cunosti asa de bine...pe ele ,exercitiile...nu le faci tu pt mine si io promit sa le vizualizez mental o ora pe zi?!Angel o functiona?!Big GrinBig Grin
Dragelor, eu am sa va rog sa nu transformam acest loc, intr-unul in care dam sfaturi fara acoperire. Acesta este motivul pentru care am rugat-o pe Gabriela, care a devenit antrenor de aerobic, sa raspunda la intrebari. Sfaturile venite de la persoanele neavizate le voi sterge, fara nici o suparare Smile.

Deci, Alexandra, ai pregatire de specialitate sau delesc ce s-a scris pina acum ?

Acum 2 ani, am sters un topic similar din acest motiv...
opaaa suri este antrenorSmile..bravooo!! Aolo ce ne va pune la treabaBig Grin
Irina, scuze nu am stiut, nu am un atestat, doar cei cativa ani de fitness, aerobic si pilates pe care i am facut de-a lungul timpului. Deci, sterge postul daca nu-i ok.
Emira, cand ma urnesc sa ma duc la sala iar, o sa ma filmez, iti trimit filmuletele, si vedem daca functioneaza Tongue.
Dar scrie ca Gabriela este antrenor, chiar in prezentarea topicului Smile.

Da, voi sterge posturile, pentru ca, asa cum spuneam, sportul facut "dupa ureche" poate face rau, in loc sa faca bine Smile.

Uite, pe mine m-ar interesa sa aflu care sint elementele de care trebuie sa tinem cont, inainte de a alege o forma de sport sau alta. Mai exact, conteaza sa alegem exercitiile, in functie de: virsta, probleme medicale, conformatie, greutate ?
Irina, ai dreptate, inca o data imi cer scuze, eu am vorbit strict din experienta proprie, ceea ce nu e ok, pentru ca asa cum ai scris mai sus, trebuie sa tinem cont de probleme medicale (atunci cand exista), conformatie si greutate, dar cel mai important trebuie sa se tina cont de problemele medicale.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Reference URL's