De vorba cu Irina Reisler
FACI SPORT CORECT ? - Printable Version

+- De vorba cu Irina Reisler (http://forum.irinareisler.ro)
+-- Forum: Forum (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: SECRETE PENTRU FRUMUSETE (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Thread: FACI SPORT CORECT ? (/showthread.php?tid=621)

FACI SPORT CORECT ? - Irina Reisler - 01-04-2012 04:30 AM

Despre sport, se scriu o multime de articole, se realizeaza o multime de reportaje, se fac emisiuni ample, internetul e plin de informatii. Categoric, sportul face parte, alaturi de dieta si de tratamentele corporale, din orice program de slabire corect. Este, insa, foarte important sa facem sportul potrivit. Si sa-l facem corect. Pentru ca sportul, daca-l facem dupa ureche, fara consiliere din partea unui antrenor, poate avea si urmari neplacute, asupra organismului.

Prin urmare, dat fiind ca avem un antrenor, printre noi, zic ca este util sa folosim acest spatiu, pentru a obtine informatii corecte, avizate, utile, pentru fiecare dintre noi. Gabriela, multumesc anticipat, pentru toate raspunsurile oferite iubitoarelor de sport Smile !

Indiferent ca mergem la sala sau facem sport acasa, lista intrebarilor este deschisa Smile !

SFATURILE "DUPA URECHE", VENITE DE LA PERSOANE CARE NU AU PREGATIRE IN DOMENIU VOR FI STERSE, FARA UN ANUNT IN PREALABIL. LA ACEST TOPIC, INFORMATIILE VOR FI OFERITE DOAR DE CATRE PERSOANELE AVIZATE.

RE: FACI SPORT CORECT ? - andreeatanasa - 01-04-2012 04:35 AM

Irina iti multumim Smile !!!!

RE: FACI SPORT CORECT ? - Irina Reisler - 01-04-2012 04:44 AM

Te pup, Andreea ! pai, zic sa o atacam pe Gabi, ca nu merit eu multumiri Smile !

RE: FACI SPORT CORECT ? - ady anairda - 01-04-2012 06:09 AM

Gabitzule eu cred ca doamnele noastre (in special eu Wink) sunt foarte interesate ce fel de miscare este cea mai recomandata pentru a scapa de colaceii din jurul taliei si de pe burtica

RE: FACI SPORT CORECT ? - Ralux Invingatoarea - 01-04-2012 10:16 AM

Ady are dreptate, Gabi draga! Si eu mai vreau ceva....apropo de sportul la domiciliu. Ce exercitii sunt mai indicate pentru partea de jos a corpului (posterior, coapse?)Acasa am bicicleta de camera si gantere de 2 kg.
Multumim Gabitza draga!

RE: FACI SPORT CORECT ? - Dea - 01-04-2012 10:42 AM

Da da de acord cu AdySmile
Multumim Irina, multumim suri!!

RE: FACI SPORT CORECT ? - Alexandra Pistol - 01-04-2012 11:11 AM

OOO super, casuta dedicata sportului. De luna asta m-am hotarat si eu sa merg din nou la sala. Eu am facut fitness vreo 2 ani, zi de zi, aveam vreo 17 ani atunci.Numai ca am exagerat cu greutatile si imi marisem masa musculara foarte mult, incat ma intrebau baietii din sala de cat timp "trag de fiare" Smile)
Cunosc o multime de exercitii pentru toate tipurile de muschi, asa ca daca va pot fi de folos ma puteti intreba cate ceva.
Va pupacesc.

RE: FACI SPORT CORECT ? - Dea - 01-04-2012 11:38 AM

Deci clar ce exercitii sunt recomandate pentru a scapa de colacei din jurul taliei si de pe burta si copase

RE: FACI SPORT CORECT ? - Emira-perfectiunea blonda - 01-04-2012 11:46 AM

io vreau sa stiu exercitii pt sholduri,coapse,poponet si picioareAngel

RE: FACI SPORT CORECT ? - Emira-perfectiunea blonda - 01-04-2012 12:30 PM

alexandra,dar daca tot le cunosti asa de bine...pe ele ,exercitiile...nu le faci tu pt mine si io promit sa le vizualizez mental o ora pe zi?!Angel o functiona?!Big GrinBig Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Irina Reisler - 01-04-2012 12:36 PM

Dragelor, eu am sa va rog sa nu transformam acest loc, intr-unul in care dam sfaturi fara acoperire. Acesta este motivul pentru care am rugat-o pe Gabriela, care a devenit antrenor de aerobic, sa raspunda la intrebari. Sfaturile venite de la persoanele neavizate le voi sterge, fara nici o suparare Smile.

Deci, Alexandra, ai pregatire de specialitate sau delesc ce s-a scris pina acum ?

Acum 2 ani, am sters un topic similar din acest motiv...

RE: FACI SPORT CORECT ? - Dea - 01-04-2012 12:40 PM

opaaa suri este antrenorSmile..bravooo!! Aolo ce ne va pune la treabaBig Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Alexandra Pistol - 01-04-2012 12:44 PM

Irina, scuze nu am stiut, nu am un atestat, doar cei cativa ani de fitness, aerobic si pilates pe care i am facut de-a lungul timpului. Deci, sterge postul daca nu-i ok.
Emira, cand ma urnesc sa ma duc la sala iar, o sa ma filmez, iti trimit filmuletele, si vedem daca functioneaza Tongue.

RE: FACI SPORT CORECT ? - Irina Reisler - 01-04-2012 12:48 PM

Dar scrie ca Gabriela este antrenor, chiar in prezentarea topicului Smile.

Da, voi sterge posturile, pentru ca, asa cum spuneam, sportul facut "dupa ureche" poate face rau, in loc sa faca bine Smile.

Uite, pe mine m-ar interesa sa aflu care sint elementele de care trebuie sa tinem cont, inainte de a alege o forma de sport sau alta. Mai exact, conteaza sa alegem exercitiile, in functie de: virsta, probleme medicale, conformatie, greutate ?

RE: FACI SPORT CORECT ? - Alexandra Pistol - 01-04-2012 01:22 PM

Irina, ai dreptate, inca o data imi cer scuze, eu am vorbit strict din experienta proprie, ceea ce nu e ok, pentru ca asa cum ai scris mai sus, trebuie sa tinem cont de probleme medicale (atunci cand exista), conformatie si greutate, dar cel mai important trebuie sa se tina cont de problemele medicale.

RE: FACI SPORT CORECT ? - Irina Reisler - 01-04-2012 01:39 PM

Stai linistita ! La mine nu-i cu suparare, asa cum sper sa nu fie nici la tine Smile.

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-04-2012 01:53 PM

Bine te-am gasit camarutza a sportului!
O sa invatam multe impreuna!

RE: FACI SPORT CORECT ? - daniela09 - 01-04-2012 02:31 PM

Bine v-am gasit in camerutza sanatatii!
Irina, multumim pentru oportunitatea aceasta!
Gaby, am sa vin si eu cu intrebari imediat ce-mi voi linistii, pregati mintea si trupul pentru asa ceva! Tu ai mai fost odata mentorul meu, asa ca am toata increderea!SmileHeart
Mult succes tuturor!

RE: FACI SPORT CORECT ? - Irina Reisler - 01-04-2012 02:33 PM

Gabito, hai cu raspunsurile, ca se face lista de intrebari prea lunga Big Grin !

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-04-2012 02:40 PM

Irina Big Grin asta fac... intai vom stabili cine, cum si cat sport poate face, in functie de problemele de sanatate ! Am mesajul inceput Big Grin ... apoi raspund la intrebari Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Irina Reisler - 01-04-2012 02:42 PM

hai ca poate ma convingi si pe mine Big Grin !

RE: FACI SPORT CORECT ? - Vio - 01-04-2012 03:00 PM

Yupiiii!!! avem sala de sportBig Grin nu imi mai fac abonament la fitnessBig Grin

Gabitzule si eu vroiam sa te intreb...pentru intarirea muschilor actuali, din dotare (fara marirea masei musculare) cum trebuie sa fac cu greutatile? sa fie mai mici si seriile de exercitii mai multe sau mai putine serii dar cu greutati mai mari? sper ca ai inteles ce vreau io sa zicBig Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Dea - 01-04-2012 03:22 PM

Poi gabitule probleme de sanatate n-am Big Grin... asa ca dai drumul ce si cum tre sa facTongue

RE: FACI SPORT CORECT ? - daniella - 01-04-2012 03:29 PM

Irina multumim pentru aceasta camaruta extrem de utila Smile

Gabi abia astept raspunsurile la intrebarile deja puse de doamne Smile te puppp si-ti multumesc

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-04-2012 03:29 PM

Sa incepem cu inceputul. Sportul se poate practica a orice varsta, cu conditia sa nu existe probleme de sanatate. P Asa ca, avizul medicului este absolut necesar, inainte de a incepe sa practici sport.

Varsta nu este un impediment, in a face sport. In cazul persoanelor mai in varsta, miscarile se fac mai lent si la intensitati mai scazute.

Greutatea, impiedica efectuarea anumitor exercitii, in mod special a celor care se bazeaza pe sarituri. Nu este bine sa fortzam mai mult decat necesar, articulatiile, care si asa sufera din cauza greutati.

In principal, am sa va sugerez exercitii, pe care sa lucrati la saltelutza, altele din stand in picioare.

Orice program de exercitii incepe, INTOTDEAUNA, cu o incalzire!!!! Lipsa incalzirii, duce la accidentari!!!!

Hai sa incepem incalzirea Big Grin

Stam in picioare, cu talpile paralele si departate la nivelul umerilor. Din aceasta pozitie, indoim usor genunchii, incordam abdomenul, ducem bazinul usor spre inainte, in asa fel incat zona lombara sa nu fie arcuita. Mentinem pozitia si incepem ridicarea si coborarea umerilor 2*8 repetari, cu usoare rotiri de umeri, inainte 2*8 repetari, inapoi 2*8 repetari.

Urmeaza bratzele: intindem bratzele lateral la nivelul umerilor,cu palmele indreptate spre podea, apoi sus pe langa urechi cu palmele fata in fata, coatele drepte pe langa urechi, inapoi lateral, apoi jos. Repetam de 8 ori.

Tot pentru bratze: ducem bratzele in fatza cu coatele intinse, ridicate la nivelul umerilor si din aceasta pozite facem rotatii usoare spre inainte 8 repetari, spre inapoi alte 8 repetari.

Incalzim abdomenul, talia: mana dreapta intinsa in sus, pe langa ureche cu cotul bine intins si facem aplecari usoare in lateral spre dreapta, apoi revenim la pozitia initiala. 2*8 repetari si la fel pe cealalta parte.
Cu bratzele intinse lateral facem rasuciri din talie, bazinul ramane nemiscat, spre stanga, revenim, spre dreapta, revenim. cate 8 repetari pentru fiecare parte.
Aplecam trunchiul in fata, pana ajunge paralel cu solul, cu bratele intinse pe langa urechi in prelungirea trunchiului si palmele indreptate spre sol. Din aceasta pozitie ducem bratele lateral si apoi revenim, repetand miscarea de 2*8 ori.

Incalzim bazinul: din aceeasi pozitie de la inceput, talpile paralele, departate la nivelul umerilor, cu genunchi usor flexati, facem usoare rotatii de bazin spre stanga 8 rotatii, spre dreapta 8 rotatii.

Incalzim picioarele: pozitia de baza este aceeasi, incepem cu genuflexiuni, cu bratele intinse spre inainte,spatele drept, bazin orientat spre interior, talpile lipite de podea, abdomenul incordat, coboram doar atat cat genunchii sa nu depaseasca varfurile. 2*8 repetari.

Tot pentru picioare, facem si cateva fandari spre inainte. Ducem piciorul drept inainte, indoim genunchiul cat sa nu depaseasca varful degetelor de la picioare, piciorul stang cu talpa lipita pe sol si intins, bazinul orientat spre inainte, trunchiul indreptat spre inainte, spatele drept. Mentinem pozitia cat numaram pana la 8, apoi intindem piciorul drept si aplecam trunchiul si incercam sa atingem laba piciorului cu bratzele. Mentinem pozitia cat numaram pana la 8. Repetam si cu stangul.

V-ati incalzit, asa-i?

Imediat vom incepe si exercitiile Big Grin
Irina, daca faci numai incalzirea si tot e bine Big Grin ce zici? te bagi?

RE: FACI SPORT CORECT ? - monica30 - 01-04-2012 03:36 PM

Irina, Gabriela, doamnelor ... bine v-am gasit in camarutza sportului ... citesc si eu cu interes raspunsurile la intrebarile deja puse Smile

RE: FACI SPORT CORECT ? - Margo - 01-04-2012 03:42 PM

deci ne apucam de psort, in frunte cu Irina, asa am inteles eu Big Grin
pupicesc, si spor(t) la greu Tongue

RE: FACI SPORT CORECT ? - Aura* - 01-04-2012 03:47 PM

Gabi multumesc de informatii, astept cat mai multe. Pupici. Eu acum ma duc la sala.Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Dea - 01-04-2012 03:53 PM

Gabito m-am incalzit dejaBig Grin..asteptam mai multe informatii.
Ahhh apropo am vorbit si eu la sala de aerobic si luni seara ma duc prima oara care este gratuita si atunci o sa stabilesc cu doamna de cate ori pe saptamana vreau.
Gabito de cate ori imi recomanzi?

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-04-2012 04:24 PM

Dea, minim de 3 ori pe saptamana. Altfel nu are eficacitate. De preferat o zi sala, o zi pauza.

RE: FACI SPORT CORECT ? - Dea - 01-04-2012 04:26 PM

Gabita multumesc..asa o sa fac!!Tongue

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-04-2012 04:27 PM

Vio, pentru tonifiere, greutati mici, multe repetari cu pauze mici intre exercitii.

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-04-2012 06:09 PM

Pentru ca am ramas in picioare dupa incalzire zic sa incepem sa lucram pentru coapse, solduri Big Grin

Picioarele departate la nivelul umerilor, cu talpile paralele, genunchii usor flexati, abdomenul incordat (abdomenul trebuie sa fie incordat in permanenta, astfel se va tonifia mai repede si vom avea o pozitie dreapta tot timpul), spatele drept, bazinul indreptat spre inainte :
1) ridicam piciorul drept indoit, in asa fel incat gamba si coapsa sa formeze un unghi de 90 de grade, la fel si coapsa cu trunchiul, cu varful piciorului intins spre sol. Din aceasta pozitie coboram si urcam usor piciorul, fara elan, folosindu-ne doar de muschii coapsei, fara sa atingem solul si facem 4*8 repetari pentru fiecare picior. Daca nu va puteti tine echilibru, la inceput, va puteti sprijini usor de spatarul unui scaun, de perete.
2) Acum intindem piciorul drept in lateral, cu varful tras spre inainte, ridicam si coboram usor cat permite articulatia, fara a fortza, 4*8 repetari, la fel si cu piciorul stang.

RE: FACI SPORT CORECT ? - Irina Reisler - 01-04-2012 06:19 PM

ah, ce bine ar prinde si niste poze, cu toate exercitiile astea ! o sa caut si eu, pe site-urile straine, sa vad ce gasesc.

Gabita, vezi ca vrea mamy a ta exercitii pentru neste treburi Big Grin ! acusica apare acasa si iti zice ca te da la orfelinat, ca ai neglijat-o Tongue !

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-04-2012 06:23 PM

Ii pun si lu'mami Tongue numai ca incerc sa le explic in clar, e mai usor de aratat decat de scris Big Grin
M-am uitat si eu dupa niste poze, mai caut si le pun in dreptul exercitiului, de cum le gasesc.

RE: FACI SPORT CORECT ? - Vio - 01-04-2012 06:52 PM

Multumesc, GabitzuleSmile

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-04-2012 07:01 PM

Ady, vrei sa scapam de burtica si colacei. Cele mai eficiente tot abdomenele sunt, plus alte cateva exercitii.
Pentru a face corect abdomene, trebuie sa avem grija sa avem spatele drept, cu zona lombara lipita de saltea, astfel incat sa nu existe nici un fel de tensiune pe acea zona. Ca sa mentinem corect pozitia, e suficient sa indoim usor picioarele. Abdomenul se mentine incordat, mainile la ceafa cu coatele spre exterior, barbia nu se aduce in piept, se tine indreptata spre inainte, privirea in tavan. Acum putem sa incepem, ridicand omoplatii de la sol, cu miscari lente, numaram 4 timpi la urcare, patru la coborare. 2*8 repetari. apoi urcam pe 2 timpi si coboram pe 2, alte 2*8 repetari. Si ultima serie, un timp urcare unul coborare 2*8 repetari. Acesta este pozitia maxima la ridicare. Nu fortati mai sus de atat.[attachment=47091]
Acum plec si eu la sala, revin de cum ma intorc. Nu am uitat nici o intrebare Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Dea - 01-04-2012 07:53 PM

Asa deci Big Grin tre sa ma apuc de treabaSmile

RE: FACI SPORT CORECT ? - Emira-perfectiunea blonda - 01-04-2012 10:20 PM

hmmmmmmm iata pe gabi in devenire [attachment=47097]

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 01-04-2012 11:02 PM

hihihiBig GrinBig Grin
Gabi eu am banca pt abdomene si imi place mai mult sa fac pe ea,e ok? si cate trebuie facute ca sa inceapa sa se vada rezultateleTongueBig Grin?

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-04-2012 11:24 PM

Ups Confused deja sunt gonita de acasa? nici macar la orfelinat nu ma duci? Angry Tongue

Oana, sigur ca poti folosi banca pentru abdomene. Intrebarea corecta, ar fi:cat timp, pe ce perioada trebuie facuta, ca sa se vada rezulatatele Tongue Pentru o persoana neantrenata, rezultatele apar in 4-6 saptamani. La inceput trebuie sa faci minim 100 de abdomene si sa ajungi la final la 300-400. Stiu ca par multe, dar nu-s Big Grin Si le faci asa: 4-5 serii de cate 3*8 repetari cu pauza de un minut intre ele. Wink asta in prima saptamana Tongue

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 01-05-2012 12:08 AM

a nu-i problema suta o fac lejer!Big Grin multumesc!

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-05-2012 12:39 AM

Acum sa revenim la abdomene Big Grin dupa seria descrisa mai sus, mai facem una dar de data asta cu genunchi indoiti, exact ca in poza de sus. Aici facem 4*8 repetari.
Intindem picioarele la 45 de grade (aici am gasit pozica) , ne rasucim cu cotul stang la piciorul drept, piciorul il flexam inspre abdomen si apoi cu cotul drept la piciorul stang de 4*8 ori [attachment=47101]
Ralux, bicicleta este foarte buna pentru coapse, gambe. Ganterele sunt perfecte pentru a lucra bratele. Am lasat cateva ex de exercitii pentru coapse, o sa aduc imediat si pentru fesieri.
Alexandra, asta inseamna ca ai intrat intr-o sala care nu avea instructor... nu e bine asa. Uite asa apar accidentarile, plus rezulatele neplacute.

RE: FACI SPORT CORECT ? - dalyna - 01-05-2012 01:00 AM

Mi-am varat si eu varful nasului puuuutin pe la voi....va pup,va doresc succes si ...dispar repejor din zona! Angel Smile

RE: FACI SPORT CORECT ? - VEROS24 - 01-05-2012 01:18 AM

Woww tare frumoasa sala asta d esport ,multumim ;Irina,GAbri..
.sper sa ma apuc si eu cat mai repede de dieta si de sport!intre timp Mult succes celor ce deja s-au pus pe treaba!Smile

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-05-2012 01:27 AM

Acum, cu dedicatie pentru mami a mea Tongue care ma lasa pe drumuri, cateva exercitii pentru fesieri.... vor urma, maine dimineata Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - andreeatanasa - 01-05-2012 04:28 AM

Multumim pt sfaturi Gabi Smile !!!eu as vrea sa incep cu abdomene si exercitii pt talie !!!!pupici

RE: FACI SPORT CORECT ? - ady anairda - 01-05-2012 05:59 AM

hehehe Dalynutza a venit si a disparut repede Big Grin si apropo de asta vreau sa va spun ca la sala unde merg eu este plin de gravidute, normal ca nu forteaza si normal ca nu te apuci de exercitii cand esti gravida daca nu ai facut inainte, dar eu una le admir foarte mult, eu una numai zaceam in perioada aia Smile
Gabitza multumesc mult pentru raspuns, astept cu interes sa vad ce ne mai inveti }{ vreau si eu faza cu fesierii mai ales ca eu i-am cam .... pierdut Wink

RE: FACI SPORT CORECT ? - Dea - 01-05-2012 11:56 AM

Suri daca imi catar picioarele pe pat este bine?

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-05-2012 12:07 PM

Dea, poti sa faci si asta, numai ca nu are aceeasi eficienta Wink efortul e mult mai mic.

RE: FACI SPORT CORECT ? - Dea - 01-05-2012 12:09 PM

Deci tot mai bine cu picioarele ridicate ca in poza daa?Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-05-2012 12:13 PM

Da! cel mai bine!

RE: FACI SPORT CORECT ? - danielanicol - 01-05-2012 05:08 PM

GABITA multumim pentru raspunsurile date si pentru ca ne impartasesti din experienta ta!!!!

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-05-2012 05:40 PM

Lucram fesierii:

ne asezam in genunchi, coapsele sa faca un unghi de 90 de grade trunchiul, cu sprijin pe palme, spatele drept, abdomenul incordat, cu privirea spre palme. Ridicam piciorul drept indoit, ( 90 grade intre coapsa si gamba) cu talpa paralela cu tavanul, din aceasta pozitie impingem piciorul spre tavan si revenim, fara sa facem extensia coloanei. Repetam de 3*8 ori cu fiecare picior.
Pastram pozitia si ridicam piciorul drept indoit in lateral. Intindem si flexam piciorul, in timp ce coapsa ramane paralela cu solul. Repetam de 3*8 ori cu fiecare picior. [attachment=47116]

Ne asezam pe o parte, cu sprijin pe antbratul stang si talpile unu un fatza celeilalte. Din aceasta pozitie ridicam bazinul de la sol, pana ne sprijinim doar pe antebrat si talpi. Revenim fara sa atingem solul. Repetam de 2*8 ori pe fiecare parte. Acest exercitiu lucreaza si talia Wink [attachment=47117]

Ne asezam culcat pe spate, cu picioarele indoite si departate la nivelul bazinului, talpile lipite pe sol, bratele intinse pe langa corp,abdomenul incordat. Ridicam si coboram bazinul de 3*8 ori. [attachment=47118]

RE: FACI SPORT CORECT ? - Dea - 01-05-2012 06:01 PM

Gabita multumim!!
O sa trebuiasca sa mi le scot pe imiprimantaSmile

RE: FACI SPORT CORECT ? - Ralux Invingatoarea - 01-06-2012 10:06 AM

Gabi, multumim frumos pentru tot ajutorul! Yupiii! Avem instructoarea noastraHeart
exercitiile pentru coapse intotdeauna m-au solicitat cel mai mult..cred ca se simte ca acolo am nevoie cel mai mult de exercitiu.
Multumim Irina, Gabi!

RE: FACI SPORT CORECT ? - melinda - 01-06-2012 01:01 PM

Gabi....felicitari pentru titulatura de antrenor!!! }{ muah muahh ....aaahaa...deci asta era surpriza!

Ca sala frumoasa de sport avem noi Smile asta da!

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-06-2012 02:24 PM

Cu placere dragelor! Heart

RE: FACI SPORT CORECT ? - dana_bozi - 01-07-2012 12:55 AM

Hooop si eu! promit sa citesc tot! Si sa vin si eu la sala!
Felicitzari Irina!
Felicitari Gabi! Mult succes!

RE: FACI SPORT CORECT ? - ady anairda - 01-07-2012 06:51 AM

azi am lucrat intens talia si fesierii Smile sa stii Gabitzule ca si profa de aici e intru totul de acord cu tine Smile

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-07-2012 11:31 AM

Ady Smile ma bucur, ca e de acord Tongue

RE: FACI SPORT CORECT ? - Ana Maria. - 01-08-2012 01:36 AM

muahhh Gabi ce sala frumoasa avem....multumim de sfaturi ! pop

RE: FACI SPORT CORECT ? - ionela2011 - 01-09-2012 03:35 PM

buna! bine v-am gasit!
sunt ionela si as vrea sa va impartasesc problema mea si sa va cer totodata sfatul! sunt posesoarea unei burtici si sunculite pe solduri de toata frumusetea. cauza ar fi urmatoarea. sport zero, o bebelina superba de 2 ani si o scolioza de toata frumusetea care m-a impiedicat si sa fac sport dar accentueaza si mai mult aparitia burticii datorita faptului ca am partea superioara a corpului compactata intr-un fel! de aproape un am am facut a doua operatie cu un implant de tije pe coloana dar fara prea mari rezultate din pacate, coloana mea s-a incapatanat sa ramana curbata. ma derajneaza f tare aceasta burtica precum si colaceii de pe solduri. dat fiind ca sunt dupa operatie nu am putut face nici un fel de sport dar acum la un an as vrea sa ma apuc de ceva exercitii mai usoare care sa nu implice pe cat posibil solicitarea coloanei vertebrale. am luat si kitul therma frio shok si as vrea sa ma apuc in paralel si de ceva exercitii.d-l profesor care m-a operat mi-a recomandat sa nu fac efort mare si sa nu solicit mult coloana! astept sfaturile dvs! va multumesc!

RE: FACI SPORT CORECT ? - Adriana22 - 01-09-2012 03:43 PM

Buna ziua, Ionela! Si bine ai venit Smile

In ceea ce priveste sfaturi/sugestii iti va raspunde Gabi, de indata ce va vedea postul tau. Ea este singura care iti poate da un sfat avizat, avand un atestat in aceasta privinta.

RE: FACI SPORT CORECT ? - dalyna - 01-09-2012 03:44 PM

Ionela,bine ai venit in casuta! Smile Iti doresc multa sanatate si crestere mare micutei tale!
Gabriela iti va raspunde cum iti va vedea postul! Smile
Adriana....o zbughim de aici? Angel Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Adriana22 - 01-09-2012 03:53 PM

Dalyna, doaaa, clar!

Am intrat "fortata" de imprejurari Big Grin Tongue

RE: FACI SPORT CORECT ? - ionela2011 - 01-09-2012 03:55 PM

va multumesc! Astept raspunsul de la Gabi!
dalyana, esti insarcinata? multa sanatate atunci, sarcina usoara si bebe sanatos!

RE: FACI SPORT CORECT ? - Adriana22 - 01-09-2012 03:58 PM

Cu drag, Ionela! Smile

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-09-2012 04:01 PM

Buna ziua Ionela, bine ai venit! Asa cum ti-a spus si medicul tau, nu poti face orice fel de exercitii. Singurul fel de sport pe care il poti face, este gimnastica medicala si probabil gimnsatica kinetoterapeutica. Neavand specializare in aceste domenii, nu am cum sa-ti dau altfel de sfaturi. Sper sa-ti fie de folos! Smile

RE: FACI SPORT CORECT ? - ionela2011 - 01-09-2012 04:24 PM

multumesc pentru raspuns gabriela! o sa mai stau de vorba cu medicul sa vad macar daca ma lasa sa alerg!

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-09-2012 04:37 PM

Cu placere Ionela!

RE: FACI SPORT CORECT ? - dalyna - 01-10-2012 12:27 AM

Ionela,da,sunt o viitoare mamica Smile Multumesc pentru urari!
Adriana....nu stiam daca nu ne ciocnim la usa...care sa iasa mai repede! Angel Tongue Nu ma certati doamnele mele dragi sportive...dar ma stiti... Rolleyes

RE: FACI SPORT CORECT ? - Irina Reisler - 01-10-2012 01:25 AM

Buna seara, Ionela, bun venit, si din partea mea Smile ! Sa-ti traiasca micuta \Smile/ ! Tie iti doresc multa, multa sanatate, sa rezolvi problema cu coloana si sa-ti implinesti visul de a scapa de kilogramele in plus Smile. Pe linga exercitiile fizice, este foarte posibil sa-ti fie de folos tratamentele corporale, de remodelare. Ele ne ajuta, de asemenea, sa scapam de colacelul de pe burta si de alte depozite de grasime localizate. Tratamentul Therma-Frio-Shock va lucra, in acest sens Smile. Foloseste-l consecvent, de 3,4 ori pe saptamina, in toate combinatiile pe care le ai in printul pus alaturi de produse. Daca ai nevoie de informatii, iti stau la dispozitie. La fel de bun ti-ar fi masajul anticelulitic combinat cu sedinte de masaj terapeutic, daca iti permite medicul. Iti tin pumnii si te mai astept, pe la noi, prin "casuta" Smile !

Gabriela, multumesc, pentru toate sfaturile de aici Heart !

RE: FACI SPORT CORECT ? - ionela2011 - 01-10-2012 02:17 PM

multumesc irina!
legat de problema cu coloana din pacate nu prea mai e nimic de facut. poate cine stie peste cativa ani va mai evolua medicina si se vor mai gasi alte metode de rezolvare a bolii. capitolul burtica as vrea din tot sufletul sa-l rezolv acum. cu celulita nu am o problema f grava. am mai facut si aici un tratament cu benzi skeindor si a dat ceva roade, cu burtica e mai greu. sper sa mai rezolv ceva cu acest tratament. azi fac prima sedinta. o sa va tin la curent! va pup!

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-10-2012 05:57 PM

Irina, cu drag!
Dalyna, Adriana aveti grija sa nu va loviti .... cand va inghesuiti sa iesiti pe usa Tongue Big Grin Pupacesc!

RE: FACI SPORT CORECT ? - Emira-perfectiunea blonda - 01-10-2012 06:40 PM

ia,fa-le instructajul ca sunt capabile sa te invinovateasca pe tine daca fac bubaBig GrinBig GrinBig Grin invata-le sa iasa pe usa in pasi de zumbaaaaaaaaaaaaaBig GrinBig GrinBig Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Adriana22 - 01-10-2012 06:42 PM

Hahaha Big GrinBig GrinBig Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Iulia Apostescu - 01-10-2012 07:22 PM

Gabiiiiiiii, heeeeeeeellllpppppppppp!!!!! Ma impinse ala mic cu coarne azi si pusei in practica ce insirasi tu aici si-acu` nu mai poci sa mai ma misc!!!! Big GrinBig GrinBig Grin am facut si incalzirea, am facut cu sfintenie tot ce zisesi tu!!! acu` zi-mi ce sa fac sa ma pot urni maine sa munca!!! Big GrinBig GrinBig Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 01-10-2012 07:37 PM

pai ce facusi Iulio cum de te-ai intepenit?Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-10-2012 07:41 PM

Iulia Big Grin pentru inceput o baie calda cu sare.... siiiiiiiiiiii.... siiiiiiiiiiiii.... maine alta tura de exercitii Big Grin cui pe cui se scoate Tongue

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 01-10-2012 07:53 PM

ashea,ashea Gabitzule!Big Grin hai la treaba Iulia!Tongue
eu nu fac febra musculara niciodata chiar daca ma apuc de miscare dupa o lunga perioada de pauza!

RE: FACI SPORT CORECT ? - Dea - 01-10-2012 07:56 PM

Ce norocoasa esti buni OanaSmile
Iulia vorba Gabitei cui pe cui se scoate, las ca si eu am inceput si am niste dureri de picioare si de burta de numaBig Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Iulia Apostescu - 01-10-2012 08:02 PM

Angry Oanooo, io n-am mai facut asa ceva din clasa a 4-a! Angel nush ce ma gasi azi! Big GrinBig GrinBig Grin

deeeeci, Gabi, maine musai iar?! Sad Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-10-2012 08:04 PM

aha Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Iulia Apostescu - 01-10-2012 08:11 PM

bineeee, o sa incerc!!! Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 01-10-2012 08:34 PM

atunci la ''munca '' cu tine Iulia!Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Adriana22 - 01-10-2012 08:56 PM

Iulia, nu erEa mai simplu daca stateai tu cumintica?!?! Tongue Hihihi Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - dalyna - 01-10-2012 10:28 PM

Big Grin hmmm,eu am fost foooooarte atenta cand am iesit pe usa! Angel Sunt intreaga!
Iulia,succes! Tongue Smile

RE: FACI SPORT CORECT ? - Adriana22 - 01-10-2012 10:31 PM

Si eu am fost atenta, am dat întâietate mamicii Tongue Angel

RE: FACI SPORT CORECT ? - dalyna - 01-10-2012 10:40 PM

TongueBig GrinBig Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-11-2012 12:12 AM

ok, stiti sa acordati prioritate la iesire, nu va ingramaditi Big Grin sigur nu o sa va accidentati Tongue

RE: FACI SPORT CORECT ? - Adriana22 - 01-11-2012 12:16 AM

Doamneeee, Gabi, doar suntem civilizate!!!! Rolleyes

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-11-2012 12:20 AM

Tongue Big GrinBig Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Irina Reisler - 01-11-2012 04:23 AM

Iulia, asta-i tradare, eu nu mai vorbesc cu tine, pina nu-ti trece pofta de sport Big Grin ! pai... cum sa spargi tocmai tu, gasca nesportivelor ?!??! groaznic, groaznic, dezastruos Big GrinBig GrinBig Grin !

Ionela, buna seara Smile ! Si eu sper ca tratamentul sa-ti fie de mare folos ! El este foarte eficient, nu prea da gresSmile. In cazul burticii tale, ar mai putea fi o explicatie, pe care, pe cuvint, nu stiu cum ai putea-o repara... iar acum vorbesc din experienta unei cliente vechi a mea, care a cazut si si-a rupt citeva coaste. Ei bine, din pricina durerii si pozitiei defectuase, musculatura abdomenului a suferit modificari de aspect. Exact ce spui tu, s-a intimplat si in cazul ei: brusc, burta parea mare, pentru ca ii era teama sa stea in pozitie corecta. De fapt, era un fel de lasare a musculaturii, care nu avea nici o legatura cu grasimea. Ma gindesc ca, si in cazul tau, burtica ar putea avea un viciu de pozitie, pur si simplu, din cauza problemelor de pe coloana. Un kinetoterapeut te-ar putea ajuta, cu siguranta, sa indrepti acest viciu, macar partial. Zic si eu, poate merita sa te indrepti nu neaparat spre o sala de sport, ci spre un cabinet de kineto, pentru gimnastica medicala.

RE: FACI SPORT CORECT ? - Alexandra Pistol - 01-11-2012 12:59 PM

Gabi, ca antrenor, ce parere ai despre batoanele acelea proteice, energizante etc? Am auzit pareri diferite...eu le mai mananc uneori cand am pofta de ciocolata sau ceva dulce.
AAA...si de maine merg la sala...am niste L-carnitina lichida pe care o sa o iau inainte de antrenament...dar ce ma fac eu cu febra musculara...poimaine pun pariu ca nu o sa mai pot sa ma ridic din pat Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-11-2012 03:26 PM

Alexandra, ca o parere personala, eu nu-s de acord cu ele. Plus ca iar nu inteleg pentru ce aceste suplimente? Este suficient un antrenament corect, repetat de minin 3 ori pe saptamana. Ca sa nu faci febra musculara, o iei incet la primul antrenament si progresezi pe parcurs. Fiind o persoana antrenata, nu ar trebui sa dureze mai mult de 3-4 saptamani pana sa revi la forma anterioara. Cat timp ai facut pauza?

RE: FACI SPORT CORECT ? - Alexandra Pistol - 01-11-2012 03:59 PM

aproape un an de pauza....cam multicel

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-12-2012 12:15 AM

Big Grin e multicel Tongue dar in 3-4 saptamani vei fi in plina forma Wink

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-16-2012 03:44 PM

Deci, continuam discutia inceputa la diso Smile
Va puteti apuca de sport chiar din prima zi de dieta. Spuneati ca sa se mai duca din grasime, pentru a nu se transforma in masa musculara. Nu-i nici o problema, pentru ca masa musculara nu creste atat de usor, mai ales ca nici una dintre voi nu se apuca de body building... este?
In timpul unui antrenament cardio, dupa consumarea glucidelor, organismul foloseste lipidele pentru a sustine efortul. In concluzie, miscarea, sportul nu face decat sa va ajute sa topiti mai repede rezervele adipoase.
Acum la inceput, mergeti la clase de aerobic, pilates. Lasati clasele gen, kangoo jumps, tae-bo, rebound pentru mai tarziu. Motivul? Efortul la aceste clase este mult mai mare, se sare mult, iar articulatiile voastre sunt si asa mult solicitate de kg in plus. Dupa 6-8 saptamani, de cand ati inceput orele de aerobic, cand ati ajuns la o forma fizica buna, cand s-au topit deja un numar considerabil de kg, puteti frecventa si celelalte tipuri de clase. De asemenea, puteti intra in sala de fitness si lucra pe banda, steper, bicicleta, bancile abdominale.

RE: FACI SPORT CORECT ? - melinda - 01-16-2012 03:52 PM

Gabi...multumim de informatii Smile

...azi-maine vreau sa reiau si eu orele de aerobic, nu am mai fost de vreo 3 luni. M-am simtit foarte bine cat timp am facut miscare!

RE: FACI SPORT CORECT ? - claude - 01-16-2012 04:01 PM

Gabi, multumesc mult de info!
Atunci, ne-apucam de treaba! La mine mai greu cu abdomenele, c-am ceva probleme cu coloana, dar restul sunt ok.
Pupici Heart

RE: FACI SPORT CORECT ? - Dea - 01-16-2012 04:02 PM

Sa traiti am inteles suri Smile

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-16-2012 04:04 PM

Cu placere dragelor!
Claude probleme cu coloana? Ce fel? in cazul asta ar trebui sa ceri si parerea unui medic. In functie de problemele pe care le ai, sa-ti recomande ce anume poti face.

RE: FACI SPORT CORECT ? - me_magda - 01-17-2012 01:29 AM

poop Gabitzo,tare frumos ne-ai mobilizat si frumoase explicatii...pe mine una sigur m-ai mobilizat,multumim!

RE: FACI SPORT CORECT ? - claude - 01-17-2012 11:01 PM

Gabita, multi pupici!Heart

Am consultat un medic desigur, problema e ca nu voi face exercitii care sa-mi solicite coloana, exclus abdomene.
Cu aceasta problema am ramas dupa nastere, dar crede-ma, merita din plin sacrificiul.Smile
Voi incerca maine sa trec pe la sala. Sincer, pe mine m-ar tenta sa-ncep cu cycling... Ce parere ai?
E bine ca sala care mi-e si aproape de casa este exclusiv feminina.Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-17-2012 11:30 PM

Claude, daca ti-a dat voie, eu zic sa incepi cu bicicleta ergonomica la sala de fitness, banda, nu cu cycling. Efortul este major acolo, plus ca se fac o multime de ridicari si coborari pe sa. Nu stiu cat de indicate vor fi pentru tine. De asemenea te poti indrepta spre pilates, cu conditia sa anunti instructorul cand ajungi in sala.

RE: FACI SPORT CORECT ? - claude - 01-17-2012 11:52 PM

Sigur!
Multumesc de sfat! Heart

RE: FACI SPORT CORECT ? - ady anairda - 01-18-2012 05:37 AM

eu una recunosc sincer ca nu ma simt inca in stare sa ma duc la o clasa de cycling ...

RE: FACI SPORT CORECT ? - claude - 01-18-2012 12:30 PM

am asistat la o lectie de cycling si mi s-a parut super!
Nici eu nu cred c-as rezista chiar de la inceput.. Smile Oricum, oamenii aia transpirau serios, nu gluma.. Smile

RE: FACI SPORT CORECT ? - moi_simi - 01-20-2012 11:39 AM

Buna dimineata,

Doamnelor, de cand tot zic ca intru in casuta asta sa cer si eu niste sfaturi, abia acum am reusit Smile

Gabi, felicitari pentru tot ce faci aici!

Dupa cum stii eu am aproape 5 luni de la op de cezariana si cam de un an si ceva nu am facut deloc sport, inainte facem de 2 ori pe samptamana aerobic si deodata cand am trecut la repaus si putina mancare in plus, kg s-au pus f repede. Ideea e ca nu mai am conditie fizica deloc , nici sa fug 500 m, imediat obosesc.

Ce as putea face acasa? CAci la sala nu am cum sa ajung, iar abdomene nu prea pot sa fac, am incercat si parca inca ma tine ceva la operatie...

Te pup! Heart

RE: FACI SPORT CORECT ? - Irina Reisler - 01-20-2012 01:02 PM

Simi, din cite stiu eu, in cazul cezarianei, exercitiile fizice de orice fel se pot face abia dupa 6 luni. sper sa nu gresesc.

RE: FACI SPORT CORECT ? - moi_simi - 01-20-2012 01:19 PM

Si eu asa stiu, dar poate ceva moderat, caci nu vreau sa ridic muntii din loc acum, doar ceva miscare, dar sa poata fi facuta acasa, poate cu greutati, caci de ridicat pot sa ridic si nu ma doare, am ridicat si 10 kg de apa, il ridic pe Marcus care are aproape 7.5 kg...

Uff, toate imi sunt contra, dieta nu, miscare nu, si eu nu prea ma mai uit la mine in olglinda Sad

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-20-2012 01:51 PM

Simi, inca nu abdomene dupa cezariana. Incerc cat de curand sa-ti las un grup de exercitii, care sa-ti fie de folos si care sa nu-ti forteze abdomenul. Cu greutati pentru bratze poti lucra. Oricum la orice exercitiu vei simti cum lucreaza usor si abdomenul. Poti face genuflexiuni pentru inceput, care iti modeleaza posteriorul, coapsele, inclusiv abdomenul Wink

RE: FACI SPORT CORECT ? - moi_simi - 01-20-2012 05:32 PM

S-a notat. Genoflexiuni si ridicari, sunt bune si astea. DE azi ma apuc, spre seara, cand isi face somnicul de seara Marcus. 3 serii a cate 20 sper ca e bine pentru inceput Smile

Te pup si un inceput de weekend placut!

RE: FACI SPORT CORECT ? - monik_82 - 01-22-2012 01:01 PM

Gabitzule,in primul rand felicitari pt tot ce ai realizat si multumiri pt ajutor!Avand in vedere ca mereu am facut exercitii acasa(cu ajutorul net-ului) intrebarea este cat de bune sunt abdomenele facute in urmatoarea pozitie:culcata pe spate ridic doar picioarele(intinse),pana ajuns in pozitia de L (fara sa ridic bazinul).apoi le las inapoi pe podea.repet,fac cate 25,pauza cca1-2 min.si fac 4 serii a cate 25.eu simt cum se incordeaza tot abdomenul,parca chiar mai bine decat la abd.clasice.sunt ok ca si exercitii?multumesc anticipat,pup

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-22-2012 05:25 PM

SImi, cred ca e suficient cate trei de cate 8 la inceput Wink ok?

Monik, sunt super! Sunt mult mai dificile decat cele clasice Big Grin La coborare picioarele sa nu atinga solul, sa ramana deasupra cat sa intre palma sub calcai Wink iar eficientza maxima este atunci cand, in plus, pui mainile la ceafa, cu coatele in lateral, privirea spre tavan si omoplatii ridicati dupa saltea.

RE: FACI SPORT CORECT ? - moi_simi - 01-23-2012 12:40 PM

Gabi, am inceput de sambata , azi e a 3-a zi si parca simt nitel de febra musculara, sau ceva de genu, inseamna ca au inceput sa functioneze si muschii mei, pe care eu credeam ca nu-i mai am Big Grin
Te pup si un inceput de saptamaana cat mai bun!

Cand pot sa maresc numarul per serie, macar 15.... Tongue

RE: FACI SPORT CORECT ? - monik_82 - 01-23-2012 02:44 PM

Multumesc mult Gabytzule!mai greu cu mainile la ceafa Smile ma stradui si eu Wink spor tuturor

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-23-2012 03:40 PM

Simi, cam la 3 zile mai adaugi cate o serie de 8 Wink

RE: FACI SPORT CORECT ? - moi_simi - 01-24-2012 10:07 AM

Buan dimineata,

De azi facem 4 serii a cate 8, dar ce ma dor muschii de la picioare si eu ma plangeam ca nu-i mai am Big Grin Da nu ma las, mergem inainte!

Pupici si o zi cat mai antrenanta!

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-24-2012 11:17 AM

Simi Big Grin super, iti simti muschii ... stii ca sunt acolo Tongue sa ai spor!

RE: FACI SPORT CORECT ? - Kar - 01-25-2012 12:09 AM

wauuu!!! excelent!!! acum e acum!!!!
Gabitza, te salut si te pup!!! Am citit tot pana aici.Cam in aceeasi categorie ca Simi intru si eu, dar pe langa cezariana ... care oricum sunt 18 ani de atunci mai am inca trei operatii.Ultimele doua sunt acum doi ani( ca de acolo mi se cam trag in plus alte 10 kg....) si din start nu am voie sa ridic greutati si sa fac efort.Asa mi s-a spus! Eu mi-am luat anul trecut o bicicleta ergonomica si mai lucrez pe ea. Dar cred ca genoflexiunile ar fi ideale si varianta de abdominale culcat pe spate , mainile intinse lateral si ridicat picioarele la 45 grade , lasat jos fara sa atinga solul, exact cum ati discutat mai sus.Nu stiu... zic si eu.Poate gresesc! .... Ce as putea face ?

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-25-2012 10:48 AM

Kar, te pup si eu! Operatii facute acum doi ani? Ce fel de operatii? Vezi ca abdomenele acelea lucrate cu picioarele la 45 de grade, cu coborare sunt printre cele mai dificile. Hai sa vedem ce fel de operatie ai avut si apoi ne gandim. ok?

RE: FACI SPORT CORECT ? - moi_simi - 01-25-2012 06:05 PM

Gabi, sarumana de sfatul cu genoflexiunile! ieri am facut 2 reprize de cate 4 serii a cate 8..merge bine treaba..dimineata si seara...ma simt in stare sa mai introduc un exercitiu..tot picioarele, din culcat sa ridic picioarele la 45 de grade...ce zici?

Pupici, o zi buna!
acum am vazut ca Kar a spus de acelasi exercitiu Smile hmm si ea are operatiile mai vechi ca mine...

RE: FACI SPORT CORECT ? - Dea - 01-25-2012 09:12 PM

Deci am inceput abdomenele..100 dimineata clASICE, 25 la amiaz cum ai zis tu suri, cu mainile la ceafa, omoplatii ridicati si ridicari de picioare si seara 100 ridicari de bazin, cand sunt la aerobic nu mai fac searaSmile
Deci tre sa scap de burtica obligat fortzat Big GrinBig Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 01-25-2012 09:35 PM

Simi Big Grin nu inca cele cu ridicatul picioarelor, pentru ca implica abdomenul foarte tare. Hai sa lucram tot picioarele Wink
Te asezi langa un scaun cu spatar, sa te poti sprijini cu mana de el. Departezi usor picioarele, genunchi usor flexati, bazin spre inainte in asa fel incat sa nu ai extensie pe zona lombara. Te sprijini cu mana dreapta de spatarul scaunului sau o masa, cu bratul usor indoit. Din aceasta pozitie ridici piciorul stang in lateral, cu varful indreptat spre inainte, pana la 45 de grade apoi il cobori fara sa atingi solul. Repeti de 3*8 ori cu fiecare picior.
Din aceasi pozitie, ridici piciorul indoit, in asa fel incat sa formezi un unchi de 90 de grade intre coapsa si gamba si intre coapsa si abdomen. Varful piciorului indreptat spre sol. De aici cobori si ridici piciorul pe o distanta de 10 cm, nu mai mult. O sa-ti lucreze coapsa, fesieri si abdomenul. Si astea le incepi cu 3 serii de cate 8 repetari pe fiecare picior. Hai ca deja avem un exercitiu care implica si abdomenul Smile
Asa.... acum un pic de stretching Smile dupa abdomene, va asezati in genunchi, cu fesieri pe calcaie si intindeti trunchiul inainte cu bratele intinse, atingand solul. Ramaneti in aceasta pozitie timp de 20-30 de secunde.
Dupa genoflexiuni , stand in picioare, indoiti piciorul spre inapoi si prindeti varful piciorului cu mana. Trageti de varf pana simtiti o usoara intindere pe coapsa, fara sa doara. Mentineti pozitia 20-30 de secunde.

RE: FACI SPORT CORECT ? - moi_simi - 01-26-2012 11:03 AM

buna dimineata!

Gabriela, imediat ma apuc de treaba, dar nu renunt la genoflexiuni nu? Mai ales acum ca mi-a mai trecut nitel febra musculara... Fac astazi si revin sa-ti spun cum a fost...sper sa simt si abdomenul ca acolo a ramas cel mai mult, la burtica...

Te pup si o zi cat mai buna!

RE: FACI SPORT CORECT ? - ely19 - 02-04-2012 08:06 PM

buna seara doamnelorSmile

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 02-04-2012 08:14 PM

Pup Ely Smile
Ca sa fie eficient lucru pe stepper, fiind un exercitiu cardio, este musai sa aiba minim 30 de minute. Abia dupa 20 de minute incep sa se arda caloriile. Sub 20 de minute este doar incalzire si o usoara tonifiere. Cel mai indicat este sa ajungi la o ora de stepper odata sau 30 de minute de stepper sa faci alte 20-30 de minute exercitii (ai sa gasesti aici, cu explicatii Smile )

RE: FACI SPORT CORECT ? - ely19 - 02-04-2012 08:16 PM

multumesc pentru sfaturi gabriela. voi face cate 30 de minute de acum. si pe bicicleta tot minim 30 de minute ?

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 02-04-2012 08:22 PM

Da, la fel!!!

RE: FACI SPORT CORECT ? - ely19 - 02-04-2012 08:41 PM

voi incerca sa iti urmez sfaturile de acum inainte gabriela.multumesc! Smile

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 02-04-2012 08:47 PM

Cu placere Ely! Smile

RE: FACI SPORT CORECT ? - ely19 - 02-04-2012 08:59 PM

Gabriela sper din tot sufletul sa starnesti in mine pofta de a face sport pentru ca nu mi-a placut niciodata, orele de educatie fizica erau cosmarul vietii meleTongue

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 02-04-2012 09:04 PM

E greu pana incepi, ca dupa aceea nu mai renunti la sport Tongue

RE: FACI SPORT CORECT ? - ely19 - 02-04-2012 09:10 PM

nu stiu daca se aplica si in cazul meu chestia asta Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - LadyMadena - 02-04-2012 09:44 PM

Buna seara Gabriela....vrei sa imi raspunzi si mie la niste intrebari?Te rog Tongue
1. Este bine sa fac bicicleta cu costum de acela tip sauna pe mine?? Azi am facut cam doua ore, am citit pe unele site-uri ca faci degeaba cu costum din acela ca pui la loc apa ce o elimini, eu simt pielea mai fina de cand fac cu acel costum...ce zici o sa dea rezultate??

2. Este bine sa fac multe abdomene pe zi??Tot asa citisem ca la abdomene este buna o pauza de o zi intre ele,ca lucreaza muschii de la burta mai greu,sau ceva de genul asta...Eu imi bag picioarele sub pat,le tin indoite si cu mainile la cap ma ridic pana sus,este bine asa? sau sa ma ridic mai putin?

3. Ce exercitii asi putea face sa am gambele mai subtiri?? Eu si inainte am slabit dar gambele tot mari imi ramasesera.....

4. Este bine sa bei apa cand faci sport,si dupa ce faci sport?

Cam astea deocamdata,mersic anticipat

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 02-04-2012 10:51 PM

LadyMadena ar fi cam asa Big Grin
1: costumul acela de plastic, tip sauna este bun ca elimina apa si toxinele, dar ai grija si nu-l tine prea mult pe tine.
2: Abdomenele: am explicat in paginile din urma cum se fac corect. Ridicandu-te pana sus, fortezi prea mult coloana Wink si nu mentii suficient contractia. Muschii abdominali nu lucreaza mai greu, doar se vad mai greu din cauza surplusului de pe burta. Si nu vad de ce sa faci pauza de la abdomene, daca faci numai asta. E necesara o zi de pauza, dupa un antrenament complet in care lucrezi toate grupele musculare, pentru a da timp organismului sa se refaca.
3: Pentru gambe alergare si sarit coarda, iar daca asta le este cosntructia, prea mult nu poti modifica.
4: obigatoriu bei apa in timp ce faci sport, dar iei cate o inghititura, doua odata, nu mai mult si dupa ce faci sport. In timpul efortului organismul se deshidrateaza.

RE: FACI SPORT CORECT ? - LadyMadena - 02-04-2012 11:05 PM

Multumesc mult,o sa mai revin cu intrebari,astept sa dispara zapada sa ma apuc de alergat, caci e sportul meu preferat, intr-adevar asa e constructia gambelor,dar ma gandesc ca daca ma fac eu mica se fac si ele cat de cat mai mici;
Inca ceva, apropierea palmelor,in fata si incordarea lor,ajuta cu ceva la bust??Sa nu se lase cand slabim....sau ce mai e eficient ca sa nu se lase?

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 02-04-2012 11:25 PM

Daaaa, exercitiul acesta cu bratele indoite, coatele in lateral la nivelul umerilor si presarea palmelor intre ele, este foarte bun pentru pectorali. De asemenea se poate face deasupra capului. Iar foarte bune pentru muschii pectorali sunt flotarile.

RE: FACI SPORT CORECT ? - LadyMadena - 02-05-2012 09:36 AM

Pai eu pot numai flotari in genunchi,sunt bune si alea Gabriela??Scuze ca te bat la capTongue

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 02-05-2012 11:07 AM

Sunt foarte bune si acelea din genunghi, cum sa nu. Numai sa te folosesti doar de forta bratelor cand te ridici Wink Si nu-i bai, intreaba-ma! Cu drag va raspund! Heart

RE: FACI SPORT CORECT ? - LadyMadena - 02-06-2012 04:06 PM

Mersi Gabriela.....dupa cum am mai spus eu am 110 kilogarme, este indicat sa sar coarda, mentionez ca eu pot sa sar,nu am probleme, in primele zile cand fac ma doare un pic tibia ,apoi imi trece......dar am mai citit ca poate provoca neplaceri articulatiilor, ce sa fac,sa continui sa sar coarda?

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 02-07-2012 11:35 PM

LadyMadena, adevarul este ca articulatiile suporta oricum o greutate mult mai mare decat ar trebui, asa ca cel mai bine ar fi sa eviti sariturile Wink mai ales ca, spui ca te dor.

RE: FACI SPORT CORECT ? - ady anairda - 02-08-2012 05:58 AM

Madena eu una la suta de kile nu prea am putut face exercitii, din cauza greutatii si a burtii, nu ma puteam indoi, ai sa vezi ca, dupa ce slabesti, iti va fi mult mai usor sa te misti si nici articulatiile nu te vor mai durea. Eu una am inceput pe atunci cu mers pe jos, am inceput cu cateva sute de metri si ajunsesem la vreo 3-4 kilometri. Mai facem si bicicleta si apoi incet, incet am trecut la alergare pe banda, abdomene, greutati, etc.

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 02-16-2012 11:05 PM

Gabitzule,ia zi tu la baba da asa clar,cate abdomene fac la o tura, cata pauza !Big Grin ( ex.20 pauza 30'' )

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 02-16-2012 11:10 PM

Care baba Angry acum nu-ti mai zic nik Tongue

Oana, ideal ar fi 25 de abdomene, pauza 10 secunde, faci asa trei serii, apoi pauza un minut. Si o iei de la capat pana le termini pe cele 200, la care ai ajuns.

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 02-16-2012 11:11 PM

Multumeeesc!!!Big Grin
io ma cam oboseam,faceam 70- 80 fara pauza si apoi cate 50 pana scoteam limba!Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 02-16-2012 11:15 PM

In curand o sa faci 50 fara pauza, dar peste vreo saptamana asa... Si dupa 2 serii pauza de un minut. Nu e bine sa fortezi, pentru ca nu vei mai lucra corect. Si nu uita de spate... zona lombara ramane lipita de saltea Smile privirea in sus, ca si cum ai vrea sa-ti lipesti fruntea de tavan Wink ok?

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 02-16-2012 11:17 PM

mi-am facut eu asa un program nustiu cat de bun e:
un pic de incalzire
30 minute banda cu diferite nivele
apoi intru la abdomene
aparate( nustiu cum sa le zic dar trag de maini, de picioare, tot asa in serii)
ma mai omor un pic la steppar
cateva chestii din alea pe jos cu intinderi si torsiuniBig Grin
si cam gata da trece mai mult de o ora !
io le fac pe masa!

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 02-16-2012 11:28 PM

Perfect si pe masa Smile e dreapta, dar pune macar un prosop, ceva.
Nu-i rau ca trece mai mult de o ora. Numai ca: daca ai ajuns sa lucrezi la sol, nu te mai urci pe steper.
Ordinea ar trebui sa fie asa: banda, aparate, steper, abdomenele si stretching. Odata ce lucrezi la orizontala, nu mai lucrezi in alta pozitie.
Cam atat.... si abdomenele pe masa, tot la orizontala sunt Tongue asta ca sa nu-ti mai vina vreo idee Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 02-16-2012 11:31 PM

am inteles!Big Grin
poi io nu inteleg masa mea sta oblic,imi imbarlig picioarele dupe suportii aia si dai, acu tre sa tin privirea sus?Big Grin ( la asta m-am referit cand am zis baba ca prind greu si uit repede)Tongue

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 02-16-2012 11:32 PM

Aaaaaaaaaa, e vorba de banca de abdomene? Tu vrei sa ma chinui, sau ce? Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 02-16-2012 11:34 PM

am sa te sun io intr-o zi sa ma lamurestiBig Grin
hihihi masa am spus?ptiuuuu!Smile banca de abdomene!!!!!Angel
tiii doamne cum suna sa ma urc pe masa si sa fac abdomeneBig Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 02-16-2012 11:41 PM

Oricand! Big Grin cu mare placere!

RE: FACI SPORT CORECT ? - roxanik_88 - 02-17-2012 02:31 AM

trebuie sa imi fac si eu curaj sa ma apuc de abdomene acasa....ca de sala nu am cum desi m-ar tenta....cand ma apuc va spun
pupici

RE: FACI SPORT CORECT ? - ady anairda - 02-17-2012 04:50 AM

heheh chiar ma gandeam Oano ce te apuca sa te catzeri pe masa??? Big GrinBig Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Alexandra Pistol - 02-24-2012 11:01 AM

Buna dimineata si aici, in sala de sport.
Gabi, vroiam sa te intreb si eu ceva. Asa cum am spus la diso, mi-am facut abonament la fitness intr-un final. Intrebarea mea este daca este recomandat sa fac cardio, avand in vedere ca am batai neregulate ale inimii, respectiv o extrasistolie (imi bate inima o data in plus).Pupici.

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 02-24-2012 11:16 AM

Pup Alexandra! Este importanta partea de cardio. Ca sa vezi cat si cum accepta organismul aceasta parte, o iei progresiv. Incepe cu 10-15 minute, la intensitate medie. Uite un exemplu: la inceput de program faci banda, intai la pas timp de 2-3 minute, apoi cresti progresiv viteza pana ajungi la alergare usoara pana ajungi la cele 15 minute. Verifica frecventa cardiaca (toate aparatele cardio, au acum acest test) sa nu depaseasca la inceput 108-117. (e calculat pentru o intensitate de 55-60 % din capacitatea max de efort, pentru varsta ta). Iti faci si incalzirea si nici nu fortezi sistemul cardio-vascular. Banuiesc ca te vei folosi de aparate. La aparate nu folosi incarcatura mare, ideal ar fi acum, dupa atata pauza sa lucrezi fara. Lucrezi doar cu greutatea aparatului Wink .
Dupa 1 saptamana, cresti si viteza la banda, ca sa dai posibilitatea organismului sa se adapteze. Nu uita de respiratie!!!! E foarte importanta. Expiratie pe efort, inspiratie pe partea de relaxare.

RE: FACI SPORT CORECT ? - Alexandra Pistol - 02-24-2012 11:22 AM

Saru'mana de raspuns...inseamna ca nu am procedat gresit, intocmai cum ai zis tu asa am facut, 15 min banda (mers si alergare usoara) si 20 de min de bicicleta.Te pup!!!

RE: FACI SPORT CORECT ? - moi_simi - 03-08-2012 12:10 AM

Buna seara,

Daca tot se vb de abdomene si eu m-am apucat. doar au trecut cele 6 luni de la operatie. ideea e ca nu prea pot sa le fac corect, a trecut un an si 6 luni de la ultima mea sedinta de abdomene...deci...nu vad decat burta mea cea mare Big Grin cand ma ridic si nu apuc sa fac o ridicare completa...nici nu vreau sa foretez, dar nici nu as mai amana Sad

o sa continui asa pana cand o sa simt ca lucreaza muschii abdomenului, sa vad intai ca mai exista si ei pe acolo, si nu e doar burtica Big Grin

Gabi, ai ceva recomandari pt mine, sa reusesc macar o serie de 12? Sad

o seara buna!

RE: FACI SPORT CORECT ? - Irina Reisler - 03-08-2012 03:12 AM

Sa nu ma luati in seama, dar rid de una singura si nu pot fi egoista, tre' sa va impartasesc: am citit raspunsul tau, Gabi, pentru Alexandra, iar, la final, dupa ultima fraza, m-am intrebat cu voce tare (ma rog, soptita, dar graita): oare care e partea de relaxare, cind alergi pe banda ? Big Grin Eu cred ca nu as mai inspira deloc Big Grin, ar fi un efort permanent, pentru mine Big Grin !

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 03-08-2012 11:54 AM

Irina Big Grin
Simi, am sa te rog sa ai rabdare. Incepe cu cate poti acum si vei reusi mai multe pe parcurs Smile o sa mai aduc zilele astea 1-2 ex care sa lucreze abdomenul si pe care sigur le vei putea face Wink

RE: FACI SPORT CORECT ? - Irina Reisler - 03-09-2012 12:46 AM

Gabriela, Angel

RE: FACI SPORT CORECT ? - roxanik_88 - 03-15-2012 12:27 AM

Gabitza am si eu o intrebare daca se poate.....crezi ca e bine daca fac pilates???.....am gasit pe intrenet un program de pilates in 8 minute si l-am facut acum nu stiu daca este si indicat avand in vedere ca nu am facut sport din scoala generalaAngel
Pupici

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 03-15-2012 01:10 AM

Roxanik, pilates-ul este indicat la orice varsta si aproape oricarei persoane. Numai ca nu are nici un efect, daca faci doar 8 minute Wink Repeta acele exercitii pana ajungi, macar la 30 de minute.

RE: FACI SPORT CORECT ? - roxanik_88 - 03-15-2012 09:17 AM

Am inteleles pai atunci o sa fac mai mult ca in program e cate 30 de secunde fiecare exercitiu am sa maresc timpul multumesc }{

RE: FACI SPORT CORECT ? - ady anairda - 03-29-2012 04:46 AM

Gabitzule, discuta azi antrenoarea cu o alta doamna si am mai citit asta si pe site-ul gym-ului la care ma duc, astia spun ca ar trebui sa "eat out your calories" adicatea sa mananci caloriile alea pe care le arzi
deci, daca vrei sa slabesti si rata de metabolica iti da un consum de 1700 calorii, scazi 500 pana la 1000 calorii (in functie de cat de mult ai de dat jos) ca sa slabesti dar trebuie sa adaugi caloriile pe care le arzi la gym ... tu ce stii de chestia asta?

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 03-29-2012 06:53 PM

hmmmmm Huh uite ca de asta nu am auzit! Toti vorbesc sa consumi mai putine calorii, de cat mananci. Avem un antrenor la sala, care a facut specializare pe nutritie si am sa-l intreb, de cum dau de el. Chiar sunt curioasa, pentru ca sigur se bazeaza pe ceva, aceasta afirmatie.

RE: FACI SPORT CORECT ? - ady anairda - 03-30-2012 04:12 AM

da, sunt si eu curioasa sa aud si alte pareri .... eu una nu reusesc niciodata sa mananc si caloriile pe care le ard la gym, mai ales acuma ca mananc numai legume si fructe ...

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 04-04-2012 07:24 PM

Asa, am aflat ce vroiau sa spuna doamnele la gym, Ady.
Rata metabolismului bazal, la orice persoana, reprezinta necesarul zilnic de energiei al unui organism aflat in repaus total. Conditiile in care se masoara acest coeficient presupun o temperatura confortabila pentru organism, lipsa efortului fizic si in general a oricaror stimuli fizici sau psihici.
RMB mediu pentru un adult este de cc 1700 kcal/zi, calorii necesare pentru sustinerea unor activitati uzuale, mers, job, spalat, curatenie, activitati curente, fara activitate sportiva. Asa ca, atat timp cat faci un efort care consuma un numar mare de calorii, este musai ca acestea sa fie recuperate, pentru a pastra un echilibru.
Luam exemplul meu.
RMB: 1297.9 kcal/z ... aceasta este rata metabolismului meu bazal. Rata metabolismului pentru sustinerea activitatii mele de peste zi este de 2238.8 kcal/zi , ca sa ma mentin la greutatea de acum. Daca vreau sa mai slabesc pot cobora pana la 1700-1800kcal/zi, dar nu mai mult. Daca scad mai mult, intervine oboseala, ingrasarea, ca mijloc de aparare a organismul.

RE: FACI SPORT CORECT ? - monik_82 - 04-04-2012 09:15 PM

Foarte interesant Gaby,multumim!Si tie Ady ca ai adus vorba Smile

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 04-04-2012 09:20 PM

Cu drag! Heart

RE: FACI SPORT CORECT ? - ady anairda - 04-05-2012 04:45 AM

exact despre asta era vorba Gabitza! Smile mie mi-a iesit RMB 1362, iar pentru ca am 5 zile pe saptamana de activitate care eu am pus-o medie, mi-a iesit ca am nevoie de 2044 de calorii ca sa ma mentin
ideea era ca mancand sub 1360 de calorii, in special in conditiile in care fac si miscare, ma ingras in loc sa slabesc Wink ar trebui sa ma duc undeva la 1600 de calorii pe zi ca sa mai slabesc un pic
un pic scarry sa adaugi calorii in loc sa le scazi, dar se pare ca functioneaza pentru simplu fapt ca ... e logic! Smile
inca o data iti multumesc si sper sa ajute si pe alte doamne discutia noastra
PS: normal ca atunci cand vorbesc despre adaugat calorii ma refer la cele bune, adicatelea papam tot sanatos cum am invatat aici, nu adaugam un tort pe zi ca sa ne facem norma de calorii Wink
si iar ajung la vorbele Irinei, care acum capata un alt sens, sau numai acu mi-a picat mie fisa (ardeleanca la origini, deh) "nu-ti fie frica sa mananci, a slabi = a manca"
si intr-o alta ordine de idei, azi am fost la clasa de bodycombat DIN NOU! Smile asta e un fel de box combinat cu un pic de arte martiale si fitness, intens cardio plus lucrat pe musculatura de brate, spate, umeri, picioare, fesieri, oblici abdominali
mi-a trecut si durere de spate si toate alea Wink super clasa!

RE: FACI SPORT CORECT ? - Dea - 04-05-2012 10:16 AM

Gabita tare interesant !!Multumim!!

RE: FACI SPORT CORECT ? - dana_bozi - 04-05-2012 12:48 PM

Ady, Gabi, acu am putut citi discutzia voastra! ashaaa-i ! ca m-am documentat si eu Smile !
Ady, tare fain la voi...pe aici , inca nu atat de complexe salile si orele ...sa mai caut pe la Berna...poate, poate! Oricum acum , cat tzine timpul frumos am zis ca o sa combin alargarea cu bicicleta, cand va veni , si exercitziile specifice pentru abdomen ,picioare, fesieri...apoi la sala...

RE: FACI SPORT CORECT ? - Dya 17 - 04-05-2012 04:01 PM

F interesante informatiile! Heart
De sport n-are rost sa vorbesc ca nu m-am apucat decat de niste abdomene. Poate vine incet, incet si cheful pt alte activitati BlushAngel

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 04-05-2012 09:59 PM

Ma bucur ca va ajuta informatiile aduse Smile Aveam o ideea, dar am zis ca un om cu specializare in domeniu, e cea mai buna solutie. Asa ca ii multumesc colegului meu de ajutor Wink
Pai da Ady, Irina are mare dreptate a slabi = a manca sau invers Smile
Super orele de bodycombat Smile daca ai ocazia sa incerci, x-fit, bodypump sau strength cardio.

RE: FACI SPORT CORECT ? - ady anairda - 04-06-2012 07:28 AM

Gabi cu bodypump am inceput anul trecut, nu m-am mai dus ca nu mi se mai potrivesc orele, dar mi-a placut Smile

RE: FACI SPORT CORECT ? - Dya 17 - 05-02-2012 01:42 AM

Buna Gabriela,

Hai ca daca tot te-ai intors sa te pun la "treaba":D. Poate ti-a mai fost adresata intrebarea, dar sincer eu n-am descoperit-o si "ma macina" sa zic asaTongue. As vrea sa stiu, la cat timp dupa ce am terminat "activitatea sportiva" pot bea apa si cum e cel mai sanatos mod de a o bea (cantitate in primul rand). Prin activitate sportiva a se citi: plimbare in mod alert, alergare usoara (atat cat am rezistat), urcat si coborat o scara de vreo 30 de trepte de 5 ori si continuat acasa cu niste abdomene. Toata activitatea insumand cam 50 de minute. E un inceput trebuie sa recunostiBig GrinBlush. Sper sa ma tinaAngel.

Multumesc mult!Heart

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 05-02-2012 04:22 PM

Dya, apa bei si in timpul antrenamentului si dupa. In timp ce te antrenezi, bei cate 1-2 guri de apa odata, la cateva minute distanta. Sa zicem la 10 minute. Dupa antrenament, poti bea imediat, in inghitituri mici, atat cat simti nevoia. Wink Cu drag! Siiiii, e bine, e foarte bine!

RE: FACI SPORT CORECT ? - Dya 17 - 05-02-2012 05:41 PM

Gabriela: Heart. Multumesc mult!

RE: FACI SPORT CORECT ? - cristyna_i - 05-07-2012 11:20 AM

Buna Gabriela,
spune-mi, te rog, stiu ca slabitul este mult influentat si de cresterea ritmului cardiac si mentinut o vreme ridicat...astfel incat slabitul continua si dupa ce te-ai oprit. Este ok ce stiu eu? as vrea sa fac asta cu bicicleta incepand cu o sedinta de 30 de min. Ce zici? Multumesc.

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 05-07-2012 11:41 AM

Cristina, stii tu ceva Wink Da, frecventa cardiaca trebuie mentinuta cam la 65-75% timp de minim 20 de minute, ca sa atingi nivelul cardio. Este o sa incepi cu 30 de minute pe bicicleta. Inainte nu uita sa faci o incalzire usoara, mai ales pentru picioare. Ok?

Ca am tot vorbit de frecventa cardiaca.
Asa se calculeaza:
- la femei se scade din 220 varsta si rezulta FC maxima.
ex: eu am 43 ani
220-43= 177 batai pe minut... FC maxim pentru mine.
ca sa lucrez la 75% trebuie sa ating 133 de batai pe minut

RE: FACI SPORT CORECT ? - cristyna_i - 05-07-2012 12:36 PM

Big Grin "Alergatul" in toate directiile de dimineata pana seara se poate socoti incalzire la picioare?Cool

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 05-07-2012 12:59 PM

Big GrinBig GrinBig Grin nu, nu se pune nici la incalzire Tongue

RE: FACI SPORT CORECT ? - cristyna_i - 05-07-2012 01:55 PM

UFF!! M-am intors de afara. Dar mersul pe jos 2 ore pe zi cu prichindelul atarnat??Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 05-07-2012 02:28 PM

Big Grin hai punem 5 minute din 15 de la incalzire Tongue daca te-ai apuca acum de biciclit Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - cristyna_i - 05-07-2012 03:07 PM

Sper ca nu supar pe nimeni daca scriu de 1000 de ori pe zi....Daca tot v-am gasitBig Grin....imi vin toate intrebarile in minte...De ex: pt ca am 2 operatii, jos in partea inferioara a abdomenului s-a format o bucata de sunca mai proeminenta(si din cauza sarcinii este lasata).A mai fost cineva cu astfel de problema? Se rezolva cu abdomene....sau....?

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 05-07-2012 03:11 PM

Se rezolva si cu abdomene Smile Iar tratamentele corporale au si ele un mare cuvant de spus. Combinate vor da super rezultate, doar sa ai rabdare, pentru ca nu se va intampla peste noapte. Pe parte de sport, rezultatele apar in 6-8 saptamani. Stiu ca pare mult, dar nu e Wink

RE: FACI SPORT CORECT ? - cristyna_i - 05-07-2012 06:24 PM

Hmm...mi-aduc aminte de vremea cand faceam 400-500 de abdomene in serii de cate 100....ce patratele aveam pe burta.....Acum...daca fac 10 abdomene...sunt tare!! Apropos...am o problema cu bratele....imi atarna muschii...arat dizgratios!! As vrea sa fac niste exercitii...dar nu vreau sa-mi maresc volumul muschilor, doar sa arate mai subtiri bratele....Cum sa fac?

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 05-07-2012 07:44 PM

Faci asa
te asezi cu spatele la o canapea, iti sprijini bratele pe ea, cu degetele inspre tine, intinzi picioarele si faci flexii cu bratele. Cobori si ridici corpul, indoind bratele cu cotul spre inapoi. Macar 5 prima oara, pauza si alte 5. Apoi cresti treptat pana ajungi macar la 25 de repetari.

RE: FACI SPORT CORECT ? - nicoleta. - 05-24-2012 10:19 PM

Buna seara

Cred ca e doar a doua oara cand intru aici..rusinicaBlush

Gabita spune mi te rog..care ar fi cel mai indicat sport pentru imbunatatirea circulatiei periferice.Am niste varice groaznice,le am mostenit+greutatea excesiva atatia ani..de aici si..kilogramele mele care se aduna in special pe picioare...orice saritura e exclusa(de medic) deci..nu pot aerobic,stepper..si alte cateva..care presupune sa sar. Tu ce crezi..cum e mai bine? Ai avut vreodata la sala doamne cu asemenea probleme?

Te puuup! imi raspunzi tu cand poti,multumesc.

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 05-24-2012 10:46 PM

Nicoleta, pentru tine ideal ar fi pilates sau yoga. Pilates se face la aproape toate salile, asa ca nu e greu sa gasesti. Si cel mai sigur, ce ti-a recomandat medicul.

RE: FACI SPORT CORECT ? - Alina Gabriela - 05-24-2012 11:12 PM

Gabi, dar pilatesul arde calorii, sau doar tonifica? Adica la aerobic unde e mai multa miscare si agitatie, banuiesc ca mai si slabesti, dar la pilates, cum e? E bine sa faci pilates dupa ce ai slabit si vrei tonifiere? Pup suri.

RE: FACI SPORT CORECT ? - nicoleta. - 05-24-2012 11:36 PM

Multumesc mami Gabi...o sa caut ceva pe net,la mine la tzara..slabe sanse sa gasesc ceva...mai dau din pedale la bici pana una alta.

RE: FACI SPORT CORECT ? - Irina Reisler - 05-25-2012 03:08 AM

Nicoleta, exista pe net CD-uri cu ore de pilates, pe care le poti cumpara si aplica acasa. Smile

RE: FACI SPORT CORECT ? - ady anairda - 05-25-2012 06:29 AM

mda, numai ca de pe CD-uri nu stiu cat de corect poti invata sa executi exercitiile si daca nu le faci corect nu numai ca le faci degeaba dar poti sa te si ranesti rau

RE: FACI SPORT CORECT ? - Irina Reisler - 05-25-2012 09:16 AM

Detalii nu cunosc, ca ma stiti cum stau la capitolul "sport" Big Grin ! Stiu doar ca am avut o invitata, in emisiune, acum vreo 5 ani, care lansa un astfel de CD... nu-mi aduc aminte cum o chema, dar stiu ca a avut mare succes... Mai departe, o las pe Gabi sa spuna ce si cum Tongue !

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 05-25-2012 10:12 PM

Alina, pilates-ul le face pe amnadoua Big Grin tonifica si slabeste. Miscarile se fac cu mult control, incet, cu multe repetari. Efortul este mare, chiar daca nu e la nivel cardio, asa ca pe langa remodelarea si tonifierea musculara, slabire este chiar mai rapida Wink

Nico, poti cauta si pe net. Am sa caut si eu, sa ma asigur ca explica bine pozitia in care se executa fiecare exercitiu. Asa cum ti-a spus si Ady, e important sa le executi corect, pentru ca altfel te poti rani. Durerile articulare, la coloana, apar frecvent daca pozitia si executia nu-s corecte.
Cd-urile sunt iar o varianta buna, mai ales ca sunt, mai toate, lansate de profesionisti. Conditia: sa studiezi atent miscarea si sa o faci abia dupa ce ai vazut ca o executi corect. In fatza oglinzi Tongue

RE: FACI SPORT CORECT ? - Alina Gabriela - 05-25-2012 10:19 PM

Multumesc Gabi, sa stii ca iau foarte in serios posibilitatea de a ma apuca de pilates...Iti dau de veste daca ma hotarasc. Pup

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 05-25-2012 10:30 PM

Cu drag va raspund la intrebari! Pup si eu Smile

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 06-24-2012 09:47 PM

te pup,Gabitzule!Big Grin
am sa incerc sa-ti spun in ce stadiu sunt cu chinuiala mea!

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 06-24-2012 09:48 PM

Big Grin sa auzim Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 06-24-2012 09:50 PM

fac 40 de minute banda la diferite nivele de viteza si inclinare , ma rupeeeee!
apoi fac 300 de abdomene( pe masa)Big Grin glumesc pe banca si fac cam asa 30 pauza 8 secunde in trei serii apoi pauza un minut si tot asa pan la 300-350 depinde
apoi ma chinui rau de tot pe multifunctionala trag de brate si de picioare cam o 100 de tractiuni pentru maini si la fel pentru picioare apoi 10 minute stepar
toate astea dureaza cam o oara si 10 minute
si ard cam 300 de caloriiBig Grin
seara mai ard fro 150 doar pe stepar
la sol nu am mai facut de multisor cred ca ar fi cazu dar nu am timp Big Grin deja trec de o ora si apoi dus,apoi plecat ....
si mai am o intrebare Big Grin cate calorii ard in 300 de abdomene si la multifunctiolaBig Grin nu de alata dar imi place sa am un controlBig Grin asta in caz ca se consuma ceva la acest tip de sport!

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 06-24-2012 09:57 PM

Oana Big Grin faci asta de cate ori pe saptamana? Oricum depasesti o ora de antrenament. Nu ai trecut cat timp faci incalzire... dupa ce-mi spui astea iti pot raspunde. Inca nu-s lamurita Wink

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 06-24-2012 10:00 PM

am inceput intensiv de vreo 10 zile fac zilnic.incalzire fac putin ca nu prea stiu cum, adica ma aplec ashea in fata in spateBig Grin mai ridic mainile pe sus,arunc din picioare , cred ca un minut!
si nici la urma nu prea fac chestiile alea de relaxareBig Grin
aaa si sa ma laud am scazut 5 cm in talie si cam 2 kile!Big Grin
pana acum faceam de 2-3 ori pe saptamana dar am avut si o perioada cand am abandonat de tot ,nu am fost eu tocmai ok.Acum am reluat si nu vreau sub nici o forma sa mai renunt!

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 06-24-2012 10:25 PM

Ups!!! Incalzirea obligatoriu 10 minute... pentru ca te urci pe banda, insisti pe picioare, bazin.
1. Faci asa: incepi prin a incalzi gatul cu aplecat capul in fatza, spate cu miscari lente, rotiri de cap spre stanga, dreapta. Intoarceri spre stanga, dreapta cu barbia paralela cu umarul. Apoi bratele cu rotiri usoare (aminteste-ti de orele de sport din scoala Wink ) in fata in spate. Apoi cateva aplec ari de trunchi stanga/dreapta, rotiri de bazin. Genuflexiuni sa incalzesti bine articulatiile genunchiului, muschii coapsei si fesierii. Cateva fandari si obligatoriu pentru ca te urci pe banda, rotiri de glezna: rotesti laba piciorului sa incalzesti bine glezna. Abia acum te poti urca pe banda Wink
2. Nu mai face in fiecare zi. Macar la 2 zile faci una pauza.
3. Alege 2 zile pe saptamana in care sa faci numai cardio: banda si steper. Si faci 30 de minute banda, 30 steper.
4. In celelalte zile alterneaza: banda cu abdomene, multifunctionala sau steper cu multifuncionala si abdomene.

Doar 150 de calorii pe steper? La ce nivel lucrezi? 3? Si doar 20 de minute? Pentru ca pe steper la nivel 5-6 intr-o ora, se ard cam 500-600 de calorii.
Abdomenele si multifunctionala nu ard foarte multe calorii, sunt parte de tonifiere si definire a musculaturii. Consumul nu depaseste 50-60 de calorii Wink dar au rostul lor Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 06-24-2012 10:28 PM

acu ce sa zic nu are nivel steparul,fac 10 minute si ard 150 de calorii,imi arata acolo cati pasi fac cate calorii si timpul .
a bine de stiut cate calorii ard la abdomeneBig Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 06-24-2012 10:31 PM

Ce fel de steper ai? Din acela la care folosesti si bratele? Bun 10 minute si 150 de calorii... asa da Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 06-24-2012 10:32 PM

adica 10 minute dimineatza si 10 seara in total sunt 300 de cal
am sa-i fac o pozaBig Grin da are un maner de care pot sa ma sprijin si daca le tin pe chestiile alea din metal imi arata pulsu si numai stiu ce ca io nu ma tin de nik cand urc pe el
sarumana pentru toate detaliile !
eu ma tem ca daca fac pauza,apoi fac de tot ,de aia am zis sa fac zilnic,macar pana voii vedea ceva ''patratele''Big Grin dar ma voi gandi la un program asa cum ai spus tu!

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 06-24-2012 10:36 PM

Ai vazut ce am zis eu? Da? Antrenament 2 zile, una pauza, si tot asa. Si doar unul pe zi Big Grin ca nu esti sportiv de performanta, care se pregateste de concurs Wink Nu fortza! Ai rabdare, fii consecventa si nu forta. Organismul are mare nevoie de odihna, de aceea e nevoie de pauze. Nu apar mai repede rezultatele, daca lucrezi zilnic, plus ca riscul de accidentari este mai mare cand fortezi.

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 06-24-2012 10:41 PM

Am inteles,sa traiti!Big Grin
voi respecata intru totul indicatiile tale pentru ca vreau sa ma simt bine si bineinteles si rezultate!Big Grin
imi fac un calendar chiar acum sa stiu in ce zile fac pauza si cand nu !

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 06-24-2012 10:46 PM

Big GrinBig GrinBig Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 06-24-2012 10:51 PM

gabiiiiiiiiiiiiiiii pot sa te sun?Angel
ca nu-mi ies socotelili!Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 06-24-2012 10:52 PM

da... sun eu Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - ady anairda - 06-25-2012 04:48 AM

Good job Oana! Dar Asa cum zice Gabitza nu forta si ai grija sa te alimentezi conform efortului }{

RE: FACI SPORT CORECT ? - dalyna - 06-25-2012 01:23 PM

Io nu pot decat sa ma minunez..ptiu,ptiu sa nu va deochi cumva! Rolleyes
...cummmmmm faceti voi atatea abdomene???mie numai citirea numarului lor imi da ameteli!! Big GrinAngel
Pup sportivelorHeart.....ptiu,ptiu! Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 06-25-2012 09:57 PM

Dalyna, se fac atat de usor, ca nici nu te prinzi cand le faci Big Grin
Oana, cum a mers azi???? Shy

RE: FACI SPORT CORECT ? - luminela - 06-25-2012 11:32 PM

Buna seara, doamnelor!

Gabita, ca tot ziceai ca nu "ma bag", ia uite sa te intreb ceva, niste exercitii pentru brate? obsesia mea au fost mereu bratele, le am groase, mostenire de la mama, indiferent cate kg am, bratele sunt tot groase..ce sa le mai fac?:Smile)

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 06-25-2012 11:53 PM

Lumi Big Grin bratele tale "groase" cred ca sunt doar o parere Tongue Pentru brate sunt tare bune tractiunile la aparate in sala de fitness, dar fara greutati suplimentare Wink Acasa sunt ceva exercitii care se pot face cu sau fara greutati. De subtiat prea mult, nu prea ai cum, daca asta e constitutia Confused (stiu cum e Smile )
Un exercitiu pe care sa-l faci acasa: daca ai o minge fitball, ar fi ideal, daca nu te intinzi in pat (nu pe canapea) cu capul la marginea patului. 2 gantere de 1/2 kg sau 2 sticle de apa de 1/2 l pline, cate una in fiecare mana. Asa culcata cum esti pe spate, intinde bratele paralele, spre tavan cu ganterele in mana, palmele orientate spre tavan. Indoaie acum din cot, ducand gantera spre spate avand grija cotul sa ramana tot timpul in aceeasi pozitie. De aici indrepti bratul si flexezi de 8 ori, cate 4 serii. Lucreaza bine tricepsul si mai topeste daca e ceva surplus. Cu toate ca sunt sigura ca la tine e vorba de masa musculara Wink

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 06-26-2012 10:55 AM

merge,merge,Gabitule!Big Grin
ieri am facut cardio,o juma de ora banda si o JUMAAA de ORAAA STEPARRRRRR m-a rupt in doua dar a meritat ca am ars 470 de calorii in total!Big Grin
Azi banda juma de ora si........Angry 200 de abdomene cum mai invatat tu, e tareeee greuuuu eu le faceam mai accesibileTongue dar nu-i bai le fac si pe astea si ajung io si la 500 incet,incet.Si am mai facut si tractiuni la multi functionala cum am mai spus cam 100 maini,100 picioare si alte cateva figuri Big Grin
AAAA si nu am uitat de incalzire sa stii chiar fac !Big Grin
te pup si iti multumesc!!!
Maine ar trebui sa fie pauza dar parca nu ma rabda!Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 06-26-2012 12:13 PM

Ba sa mearga pauza!!!! Big GrinBig GrinBig Grin Stiu ca-s grele abdomenele cand sunt facute corect, dar merita efortul Wink

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 06-26-2012 02:31 PM

Am inteles!Big GrinBig GrinBig Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - luminela - 06-26-2012 04:24 PM

Gabita, multumesc mult, am inteles, oricum sa stii ca ieri am facut doua ore de aerobic si una de pilates, azi una de aerobic, asa ca maine cred ca fac o pauza:Smile) desi in seara asta as incerca niste "brate":)

Oana, ce multe faci tu acolo...pfff, foarte tare estiSmile

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 06-26-2012 06:48 PM

doaaa ,Luminela,karate mascate fac cu voi cand viu in capitala!Big GrinBig GrinBig Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - luminela - 06-26-2012 06:50 PM

Oana, eu am centura neagra la karate, deci clar ne "luptam":Smile)

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 06-26-2012 07:04 PM

ohooo,campionat facem!Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 06-26-2012 08:44 PM

Lumi Big Grin asa faceam si eu, cate 3 ore pe zi de aerobic(kangoo, zumba, tae-bo, rebound, strenght cardio.... adica toate, combinate Big Grin ) acum m-am cumintit Angel
Ai centura neagra? Eu am ajuns doar la maro Smile Pai daca ai facut karate, repeta acasa loviturile de brate, sunt cele mai eficiente exercitii pentru brate!

RE: FACI SPORT CORECT ? - luminela - 06-26-2012 08:48 PM

Multumesc, Gabita, asa fac, te puup!Smile

RE: FACI SPORT CORECT ? - Emira-perfectiunea blonda - 06-26-2012 09:03 PM

mami,sa-l trimit pe emirut sa te sprijine?Angel

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 06-26-2012 09:15 PM

Big GrinBig GrinBig Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 06-26-2012 09:25 PM

neaparat ,Emira,ca am mare nevoie de ajutor!Big Grin vad ca sunt doua karatiste acum!Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Alina Gabriela - 06-26-2012 09:34 PM

Buni, hop si eu sa-ti sar in ajutor, desi nu stiu boaba de karate! Da' mi-am adus aminte de un banc dragut legat de asta: cica se prezinta un tip batran, sfrijit, in baston, urat, ridat si cocosat la usa unei doamne ce daduse anunt pt tineri amanti si focosi; si doamna il priveste pe om nedumerita si-l intreba: da' cu dumneata ce-i aici? la care omu' ii raspunde: eu am venit sa va spun pe mine sa nu va bazati!Big GrinBig GrinBig Grin
Asa si eu, am venit mai degraba sa-ti spun ca pe mine sa nu te bazezi!Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 06-26-2012 09:36 PM

hihihi buna asta!!!Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 06-26-2012 10:59 PM

Alina Big GrinBig GrinBig Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - luminela - 06-26-2012 11:31 PM

Alina, ce tare:Smile) ce m-am distrat!
sa-l tin minte, sa-l zic si eu:Smile)

RE: FACI SPORT CORECT ? - Alina Gabriela - 06-26-2012 11:52 PM

Ma bucur ca v-am distrat, macar atata lucru sa fac si eu, daca sport nu, macar sa va inveselesc!
Spor la treaba!

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 06-28-2012 10:45 AM

deci ieri am avut pauzaaaaBig Grin si am respectat GabitzuleBig Grin
azi cardio: 30 minute banda,30 stepar= 470 caloriiBig GrinBig Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 06-28-2012 04:36 PM

Bravo buni!!!!!

RE: FACI SPORT CORECT ? - ady anairda - 06-29-2012 07:00 AM

Good job!Smile

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 06-29-2012 10:46 AM

Gabi,Ady!Big GrinBig Grin
gata si pe ziua de azi!: o jumatate de ora stepper,200 abdomene( ma rup Gabitule)Big Grin am facut si 200 de alae de faceam io inainteTongue si la multi functionala tractiuni de toate felurile!Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 06-29-2012 11:13 AM

Big GrinBig GrinBig Grin In sfarsit, faci abdomenele corect Tongue

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 07-02-2012 10:48 AM

daaaa Big Grin adica sper sa le fac corect!
ieri am facut 30 minute banda,si...Big Grin abdomnene si multifunctionala ! pe banda am ars 200 de calorii si cate voi fi ars la abd.si tractiuni de maini si picioare nustiuTongue
azi am avut cardio : 30 minute banda si 30 stepper = 500 calorii!Big Grin am crescut un pic gradul de dificultate pe banda!Tongue
aaa si uit mereu sa pun si minutele de incalzire dar sa stii ca le fac!Tongue

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 07-02-2012 12:37 PM

Te cred ca faci si incalzirea Big Grin Ce harnicutza esti! Pup Oana!

RE: FACI SPORT CORECT ? - Oana - 07-02-2012 01:12 PM

doaaa rau de tot!Big Grin si ma mai fac!Tongue te pup si eu!

RE: FACI SPORT CORECT ? - luminela - 07-24-2012 12:34 PM

Mami, am venit sa te intreb cevaSmile de ce nu mai fac eu febra musculara deloc si de ce nu transpir??? Am facut ieri trei ore de aerobic, dupa o saptamana jumate de pauza si nu am nimic, niciun pic de febraSmile De transpirat, aproape deloc, desi sunt multe doamne in sala si e cald, de baut apa, chiar beau, vreo 3-4 litri pe zi...oare o fi de la faptul ca mi-am schimbat alimentatia cand am inceput regimul? ce zici?

RE: FACI SPORT CORECT ? - Dya 17 - 07-24-2012 04:24 PM

Pana vine mamicuta ta cu raspunsuri stiintifice iti zic io (in gluma bineinteles): de unde femeia lu D-zeu sa mai si transpiri la 46 de kg?Big Grin Iar muschii sunt sigura ca i-ai antrenat la nunta, cu dansul, asa ca n-are de ce sa-ti fie teamaBig GrinBig GrinBig GrinHeart

RE: FACI SPORT CORECT ? - luminela - 07-24-2012 04:44 PM

Dya:Smile)) da nu mi-e teama, doar intrebam, ca nu intelegeamSmile

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 07-24-2012 10:23 PM

Lumi, febra musculara vei face doar daca schimbi tipul de antrenament! Ia incearca tu un kangoo jumps sau o ora de functional training Wink sa vezi atunci febra musculara. Muschiul este foarte puturos Big Grin si cand se invata cu un anumit tip de efort stie si cum sa faca economie de energie. De aici lipsa febra. Faptul ca nu transpiri, nu-l prea inteleg. Am mai vazut doamne pe la sala carora nu le aparea nici macar un strop de transpiratie Big Grin La mine nu e cazul Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - luminela - 07-24-2012 11:19 PM

Nici eu nu inteleg asta cu transpiratia, desi ti-am zis: beau apa multa, cu analizele stau bine..cine stieSmile

RE: FACI SPORT CORECT ? - Dya 17 - 08-17-2012 01:30 AM

Draga mea draga as avea si eu o intrebare: pe mine m-a apucat iar harnicia...sper sa ma tina mult mai mult de data asta...si vroiam sa te intreb daca faptul ca ies si alerg dupa ora 22 (vreo juma de ora) are vreo influenta ca dupa aia nu mai am somn pana pe la 1 noaptea si normal ca dimineata abiaaa ma trezesc. Chiar o fi vreo legatura faptul ca in loc sa fiu obosita, de fapt am energie mai multa? Merci mult! Pupici!

RE: FACI SPORT CORECT ? - Irina Reisler - 08-17-2012 01:53 AM

Va zic eu ce-i cu transpiratia asta care nu iese: e blocaj, pe limfatic. Remediul ? Drenaj limfatic medical, asa cum il face Gabriela mea. Lumi, te astept, sa deblocam ganglionii si sa dam drumul la limfa. Urmarile sint numeroase, incepind cu retentia, pina la stocarea toxinelor. De aici, stari de rau, indispozitie, miini si picioare umflate... limfa, practic, strabate corpul din cap, pina-n picioare si, atunci cind nu curge normal, afecteaza tot organismul.

RE: FACI SPORT CORECT ? - ady anairda - 08-17-2012 05:15 AM

Dya facand sport asa tarziu esti plina de energie si de aia nu dormi Smile de asta e recomandat sportul dimineata
aici vezi o gramada de oameni care se trezesc la 4 jumate, 5 dimineata ca sa aiba timp de sala sau de alergat de dimineata
categoria cealalata sunt aia care se duc de dimineata la fast food Big Grin

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 08-17-2012 08:14 AM

Dya absolut, acestea e motivul. Dupa un antrenament, organismul are nevoie de timp sa revina la normal: temperatura, puls, ritm cardiac. Ideal este sa faci sport dimineata sau cel tarziu pana in ora 8 seara. Asa ca, daca vrei sa faci nani linistita Big Grin fa sport mult mai devreme. Si tin pumnii sa te tina! Uite ca si Ady ti-a raspuns Wink Pup Ady!

Irina uite ca la asta nu m-am gandit! Da, asa e! Sigur! Perfect corect si logic! Acesta motivul absentei transpiratiei. Pup!

RE: FACI SPORT CORECT ? - Dya 17 - 08-17-2012 10:11 AM

Multumesc Ady si Gabi!!!Heart
Pfiuuuu greu tare cu trezitul de dimineata ca si asa la maxim 6.30 sunt in picioare. Cred ca trebuie sa lucrez la partea cu dormitul mai devreme si sa trag sa ma trezesc dimineata. Ca acum si juma de ora in plus sau in minus cam tot aia e.
Saru mana inca o data!

RE: FACI SPORT CORECT ? - ady anairda - 08-18-2012 05:12 AM

Dya, inainte de a-l avea pe Adi ma trezeam la 6, mergeam o ora la sala, un dush rapid si apoi la servici si perioada aia mi-a fost tare bine

RE: FACI SPORT CORECT ? - Irina Reisler - 08-18-2012 11:22 AM

Zic si eu, de ale mele, ca tot veni vorba: si dupa tratamentele corporale, facute seara, poate aparea stare de insomnie. Pentru ca ele accelereaza circulatia sanguina si contin ingredienti gen cofeina (unul dintre cei mai eficienti ingredienti anticelulitici). Asa ca, nici ele nu ar trebui facute seara tirziu. Smile

RE: FACI SPORT CORECT ? - luminela - 08-18-2012 11:55 AM

Buna dimineata! Nici eu nu m-am gandit ca asta ar fi lipsa transpiratiei, este foarte logic, clar Irina, trebuie sa trec pe la Gabi a taSmile

RE: FACI SPORT CORECT ? - Irina Reisler - 08-18-2012 12:43 PM

Lumi, noi ne confruntam cu aceasta problema, in cazul tratamentelor corporale. Sint persoane care nu transpira atunci cind pui produse de termosudatie, in sauna cu infrarosu... de acolo ar trebui sa iasa lac de apa, sa lase balta, in urma lor. Si, in aceste cazuri, intervenim cu drenajul limfatic medical, ca sa deblocam si sa dam drumul la limfa. De curiozitate, carnea de pe picioarele tale este foarte tare ? Nu ma refer la masa musculara, ci la carnatie.

RE: FACI SPORT CORECT ? - luminela - 08-18-2012 12:49 PM

Irina, carnea de pe picioare e tare, nu foarte tare, dar este, adica in comparatie cu surorile mele, eu mereu am avut carnea mai tare...si chiar acum ca ai scris de sauna, eu zic acum de sauna normala, nici acolo nu transpiram prea mult pe cand altele lasau balta, vorba ta, eu nimic!

RE: FACI SPORT CORECT ? - Irina Reisler - 08-18-2012 10:47 PM

Uite, cind o sa-ti faci timp si cind o sa ai chef, iti propun citeva sedinte de termosudatie si de drenaj limfatic. E o problema rezolvabila, dar nu stie sa se rezolve singurica, de la sine. Si ma tem ca nici sportul nu poate debloca sistemul limfatic. Asta e chiar o problema medicala, iar pe limfa, pe ganglioni, trebuie lucrat cu multa grija, cu multa stiinta si foarte corect, cu extrem de multa blindete. Drenajul limfatic corect, medical se face prin mingiieri, se incepe cu deschiderea cisternei cu limfa, care se afla in abdomen, apoi se deschide traiectul ganglionar, ganglion cu ganglion, se umbla pe limfa (unele cliente chiar o simt cum incepe sa curga, prin tot corpul), se aseaza pe traseul corect, se redirectioneaza, acolo unde este cazul, iar apoi se inchid traiectele limfatice si rezervorul principal, cel din burtica. Totul se face prin pompaje speciale, este o tehnica medicala, iar miscarile sint foarte blinde, se fac cu virfurile degetelor, care abia ating pielea. Clienta il percepe ca pe un masaj de relaxare, dar, in realitate, e multa stiinta, in acest masaj. Si sint foarte putini specialisti care stiu sa-l faca corect. Gabi e unul dintre ei. Eu, in 15 ani de presa medicala, am intilnit 2 specialisti in drenaj limfatic: pe ea si pe o doamna foarte in virsta, care nici nu stiu daca mai traieste... Na, ca m-a luat valul povestilor... dar, sint lucruri care trebuie povestite, pentru ca in Ro se vorbeste foarte putin, spre deloc, despre ele. Smile

RE: FACI SPORT CORECT ? - luminela - 08-19-2012 09:14 AM

Irina, neaparat trebuie sa fac, vezi, exact nu se vorbeste despre asta prea mult, eu nici nu ma gandeam la asta, habar nu aveam, eu am crezut mult timp ca nu transpir pentru ca nu muncesc destul la sala:Smile) apoi am tras mai tare si tot nimic! Acum sunt foarte interesata de ce mi-ai zis si curand te voi contacta, de fapt cam prin jurul datei de 1 septembrie, ca atunci ne mai eliberam la munca, adica revine lumea din concedii! Nici nu as vrea sa stau sa astept prea mult, daca se poate rezolva, zic sa rezolv! Te pup!

RE: FACI SPORT CORECT ? - Dya 17 - 08-21-2012 01:13 PM

Ady: eu trebuie la 7 sa fiu la birou deci pe la 5.30 ar trebui sa fiu in picioare. Azi am incercat dar nu mi-a mersSad.
Irina: si tratamentele tot tarziu le fac fiindca nu am cand mai devreme si uite chiar nu ma gandisem ca si de la ele ar putea fi.
Dar asta e...n-am nicicum altfel sa ma organizez sa ma culc devreme asa ca le voi face seara asa cum pot.

RE: FACI SPORT CORECT ? - lusette - 08-21-2012 05:09 PM

Buna,

si eu mai aveam obiceiul sa fac TFS-ul tarziu in noapte...si aveam ceva insomnii, ceea ce nu prea mi se intampla.
eu abia astept sa merg la sala mai in toamna pentru ca acum este prea cald si aglomerat pentru ca ma relaxez cand aud muzica cu sonorul maxim...iar miscarile sunt aproape de dans.... Smile))

RE: FACI SPORT CORECT ? - ady anairda - 08-22-2012 05:44 AM

Dya tocmai citeam ca madam first lady se duce la sala la 4 jumate dimineata Tongue

RE: FACI SPORT CORECT ? - Dya 17 - 08-22-2012 11:56 AM

Ady:Big Grin...sa astept pana voi fi first lady? Poate atunci ma pot trezi devremeBig Grin. Glumesc...stiu ca atunci cand Vrei, Poti. Probabil ca eu inca nu vreau intr-adevar ca sa si pot. Pur si simplu imi place la nebunie sa dorm dimineataSmile.

RE: FACI SPORT CORECT ? - lusette - 08-22-2012 03:58 PM

Deh....daca este first lady, este si prima la sala. Adevarul este ca imi doresc si eu sa incep ziua astfel ....poate voi reusi intr-o buna zi. Pana una alta abia astept sa ma duc la disco-sala Cool

RE: FACI SPORT CORECT ? - lizuca_liz - 09-10-2012 06:12 PM

Irina, daca ai sti la cate intrebari mi-ai raspuns pentru lipsa transpiratiei...e clar ca trebuie sa vin si eu la salon cat mai curand posibil, sa vad cu programez sedintele de recuperare si iti zic apoi.

Acum un an jumate mergeam la sala frecvent cu o colega si nu reuseam sa mai transpiram dupa o perioada...am citit pe net solutii si beam ceaiuri de soc si toate cele ca poate, poate, dar mai deloc.
Vazand ca nu mai transpiram am zis sa lasam sala si eu m-am apucat de tratamente corporale...si la tunel impachetata cu diverse nu reuseam mai deloc sa transpir. "Specialistele" de acolo ziceau ca nu beam apa suficienta...si inainte beam apa de ma umflam....dar nimeni nu mi-a zis pana acum ca e vorba de limfa si ca e nevoie de drenaj limfatic...In 10 sedinte cat am facut nu stiu daca am transpirat in 2-3 sedinte putin mai mult...si ma ofticam efectiv deoarece mai facusem tratamente de acest gen si transpiram de faceam lac dupa ce ma ridicam...

Din pacate si eu tot seara destul de tarziu fac tratamentele, dar eu adorm bustean...si cand alerg sau merg cu bicicleta seara tarziu eu parca dorm mult mai bine.

RE: FACI SPORT CORECT ? - Irina Reisler - 09-11-2012 12:20 AM

Lizuca, te asteptam Smile ! Este posibil ca produsele folosite la tunel/capsula sa nu fi fost dintre cele mai bune... am sa-ti demonstrez ca un produs de termosudatie bun scoate apa si din piatra seaca Tongue !

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 10-06-2012 08:51 PM

Adina am vazut ca intrebai ce fel de sport sa faci.
Ideal este sa combini aerobicul cu fitnessul. Si iti spun si de ce. La orele de aerobic, care sunt ore cardio, se ard multe calorii adevarat, se topeste din grasime. Tonifierea in schimb, o castigi la aparate la fitness, la orele de pilates, unde exercitiile se fac le grupe musculare. Este complet gresita ideea ca vezi creste masa musculara daca "tragi de fiare" . Cere sprijinul unui antrenor la sala, sa-ti spuna care e maxim de greutate cu care poti lucra, ce exercitii sa faci si sa-ti creeze un program. In general, se lucreaza cu greutati mici, foarte mici, ba chiar fara adaus de greutate pe aparat. Neaparat sa ai macar doua ore de aerobic cardio pe saptamana si macar una de aparate, daca nu tot doua.

RE: FACI SPORT CORECT ? - Adina_Andreea - 10-06-2012 09:33 PM

Multumesc mult Gabriela!!Smile merg marti dimineata sa vad oferta de la sala si vin aici si iti spun ce am gasit! Eu am mai facut pilates acasa, acum imi e mai greu prontre copii! Ar fi in regula, de exemplu, sa imi iau abonament la aerobic si sa fac pilates acasa? Am asa un fel de teama de aparateSmile

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 10-06-2012 10:31 PM

nu-ti fie teama de aparate Smile iar cu pilatesul acasa, nu e rau deloc, doar sa ai grija la pozitie in timpul exercitiilor. O sa gasesti cateva exercitii explicate si in primele pagini de aici, de la sala Smile

RE: FACI SPORT CORECT ? - Adina_Andreea - 10-08-2012 01:01 PM

Merci muuuulttt!! Te pup!

RE: FACI SPORT CORECT ? - Adina_Andreea - 10-10-2012 03:47 PM

Buna ziua GabrielaSmile! Cum am scris si la diso, vin si iti spun si tie, Sad nu imi ajung banii sa merg la salaSad! Ma voi apuca de maine de pilates, am citit tot ce s-a discutat in acest topic! Acum vin si eu cu o intrebare: o ora de pilates cam cate calorii arde? Aaa si inca una: se face incalzirea si inainte de pilates?

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 10-10-2012 09:46 PM

Adina incalzirea este obligatorie, indiferent ce fel de miscare faci Wink La o ora de pilates nu se ard foarte multe calorii, in schimb se tonifica muschii si se capata o tinuta frumoasa si corecta.

RE: FACI SPORT CORECT ? - Adina_Andreea - 10-11-2012 10:03 AM

Merci mult Gabriela!! Te pupic! Azi fac prima sedinta de pilates!

RE: FACI SPORT CORECT ? - Adina_Andreea - 10-11-2012 05:01 PM

Buna ziua ! Tocmai mi-am terminat antrenamentul pilatesSmile nu credeam ca se mai terminaSmile! Am inca o intrebare, nu am cronometrat cat am facut incalzire dar am facut tot ce ai scris in primele pagini, in timpul unui exercitiu mi s-a pus un carcel la picior, in gamba? E vre-o problema de la incalzire, sau numai din cauza ca nu le-am mai facut de mult? Merci!

RE: FACI SPORT CORECT ? - alexya_89 - 10-11-2012 06:05 PM

Buna ziua doamnelor,buna ziua Gabi..m-a indrumat si pe mine Adinutza aici in sala de sport Blush ..intrebarea mea este: de cate ori sa folosesc stepperul pe saptamana si cat timp...vreau sa ard calorii nu vreau sa-mi ¨creasca¨gambele Big Grin.Le am deja destul de musculoase Confused

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 10-11-2012 07:42 PM

Adina este posibil sa fie prea putina incalzire sau din cauza efortului. A fost la inceputul sau spre finalul antrenamentului?
Pup Alexya! Cum ii spuneam si Adinei: daca faci 30 minute pe zi, il folosesti zilnic cu incalzire de 10-15 minute inainte, obligatoriu. Daca faci o ora, este suficient sa faci o zi stepper cu o zi pauza. Nu-ti cres gambele de la stepper Big Grin parol!

RE: FACI SPORT CORECT ? - Adina_Andreea - 10-11-2012 07:48 PM

Gabi a fost la inceputul antrenamentului pt piciorul stangSmile, am lucrat abdomenul cu tot felul de miscari, inclusiv cu picioarele! Mai exact mi s-a pus cand eram in urm pozitieSmile: pe o parte, cu mana sub cap si cealalta in fata, in pozitia care nu stiu cum se chiama in romanaSmile " pipe position" si faceam miscarea de bicicleta.

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 10-11-2012 08:20 PM

Psibil sa fi tinut piciorul mult prea incordat si de aici carcelul. Sau o lipsa de magneziu si calciu, de la asta o patesc eu. Dar stiu de lipsa si iau in ziua antrenametului.

RE: FACI SPORT CORECT ? - Adina_Andreea - 10-11-2012 08:47 PM

Am inteles Gabi, merci mult! E posibil sa fie o lipsa de calciu sau magneziu, eu mai am si noaptea uneori carcei, dar nu am stiut niciodata de unde vinSmile

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 10-11-2012 08:51 PM

Ar fi bine sa verifici. Noi femeile pierdem destule minerale, calciu in mod special in perioada din luna. La efort se pierd iar, prin transpiratie. Sunt sigura ca acum sunt mai rare episoadele cu carcei noaptea, decat erau inainte de dieta. Pot pune pariu! Smile

RE: FACI SPORT CORECT ? - Adina_Andreea - 10-11-2012 11:32 PM

Smile nu mi se pareSmile, ce am mai observat, dar cred ca e mai mult in capul meu, mi se pare ca mi se pun mai ales in noptile cu luna plinaSmile, asa mi se pareSmile! Voi merge la doctor sa imi dea un set de analize sa vad cum sunt! Eu in general toamna ma berificSmile

RE: FACI SPORT CORECT ? - alexya_89 - 10-12-2012 01:15 PM

Gabi,multumesc mult ptr raspuns! Asa am sa fac..insa ce exercitii as putea face la incalzire?? genoflexiuni ?? Dodgy!

RE: FACI SPORT CORECT ? - alexya_89 - 10-12-2012 02:29 PM

Gabitza ,am gasit cum se face incalzirea,acum stiu! Multumesc ptr sala de sport virtuala,e foarte folositoare! pup1

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 10-12-2012 08:56 PM

Alexya scuze, dar eu in timpul zilei nu am acces la net Sad ma bucur ca ai gasit Wink

RE: FACI SPORT CORECT ? - danielaricci2009 - 10-24-2012 01:00 PM

buna ziua dragelor!
va pup!
gabytz spune mi si mie te rog sti ceva de un sport care se cheama spinning sau cam asa ceva?
e adevarat ca subtiaza aripioarele sau mai bine spus coapsa? multumesc!
vreau sa merg si eu sa fac dar nu stiu! tu ce spui? e adevarat ce am auzit eu?

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 10-24-2012 08:54 PM

Ricci daaa este! Chiar spinning se numeste. E foarte bun pentru picioare si fesieri, abdomen. Este destul de dificil sa stii. Se lucreaza in forta, se creste treptat intesitatea si viteza la pedalare. Totul este monitorizat cu ajutorul unor bratari care transmit semnale pe un panou. In felul asta se stie permanent cat de corect lucreaza fiecare participant. iti trebuie o foarte buna pregatire fizica pentru o clasa de spinning.

RE: FACI SPORT CORECT ? - danielaricci2009 - 10-24-2012 09:44 PM

gabi te pup si multumesc! vreau sa merg sa intreb daca au o calsa pt incepatori daca nu oricum incep si voi face exercitii incet incet dupa puterile mele,apoi din ce in ce mai mult!
na acum ce sa spun de pregatire fizica,merg in fiecare zi aproape pe jos cam o ora si 10 minute in pas rapid,si de 2 ori pe saptamana la pilates asta cam de vreo un an! iar pe jos zi de zi cam de vreo 5 luni!
gabi si pt inceput e bine sa merg de 2 ori pe saptamana? sau e putin?

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 10-24-2012 10:21 PM

Ricci nu exista clase de incepatori, cel putin la noi aici. Tu mergi si incearca. Tin pumnii! Daca mergi la pilates de 2 ori, mergi doar odata la spinning pentru inceput. Vezi dupa o perioada daca mai poti sa mergi inca o zi. Mersul pe jos este foarte bun, dar nu atinge nici macar nivelul de inceput al unei clase de spinning. Wink

RE: FACI SPORT CORECT ? - danielaricci2009 - 10-24-2012 10:37 PM

gabi saru mana ca ma deslusesti! da merg maine si intreb dar ma si inscriu! tu ce spui sa fac pilates o ora si spinning de 2 ori? e mai bine?
eu daca ma apuc de ceva ma si tin mai ales ca stiu ca imi va subtia coapsele!

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 10-24-2012 10:56 PM

Ramai cu 2 pilates si una spininng acum. Apoi 2 si 2 e perfect.
Dar vezi ca biciclitul in forta poate creste si gamba, mai ales daca exista o predispozitie. Te sfatuiesc sa lucrezi picioarele si in sala la aparate Wink

RE: FACI SPORT CORECT ? - ady anairda - 10-25-2012 04:44 AM

Ricci spinning e greu! si da, iti dezvolta gamba, vezi daca poti, poentru mine a fost cam mult cardio ...

RE: FACI SPORT CORECT ? - danielaricci2009 - 10-25-2012 10:38 AM

va multumesc pt sfaturi!
dar na ca acum stau pe ganduri oare ce sa fac? deja am coapsele mai groase dar acum stau si ma gandesc daca se dezvolta mai mult? su devin mai mari decat le am! ce sa fac sa ma duc sau nu?

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 10-25-2012 10:40 AM

Ricci, gamba se dezvolta, coapsa se subtiaza, dar cum spuneam este greu. Nu strica sa incerci Wink

RE: FACI SPORT CORECT ? - danielaricci2009 - 10-25-2012 10:43 AM

gabito gamba e aia de la genunchi in jos? nu?
iar daca spui ca se subtiaza coapsa e ok!
nu am probleme cu gambele,nu sunt asa mari!
pup si multumesc inca odata!

RE: FACI SPORT CORECT ? - danielaricci2009 - 10-25-2012 01:17 PM

gata disera la 19 merg sa fac spinning! mi am cumparat si pantaloni din aia cu protectie!
va aduc impresii diseara!

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 10-25-2012 09:22 PM

Perfect daca ti-ai luat pantaloni cu protectie! Spor! te astept cu impresii... daca mai poti Big Grin Tin pumnii!

RE: FACI SPORT CORECT ? - danielaricci2009 - 10-25-2012 10:25 PM

gabytz te pup! acum m am intors! ce sa spun pt prima data zici ca s bauta! ma doare in crestetul capului!
pe ansamblu mi a placut! continui! e super! sambata dimineata ma duc iar!
maine seara pilates!
multumesc pt pumnii stransi!
gabytz am citit ca tu ai spus ceva de bratari! eu nu am avut!

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 10-25-2012 10:44 PM

Big Grin cine te-a batut Ricci? Tongue Ma bucur ca-ti place!
Fara bratari de monitorizare? Inseamna ca nu se lucreaza la intesintate mare. Asta e bine pentru tine, ca este mai usor.
Bratarile se folosesc pentru monitorizarea ritmului cardiac pe toata perioada antrenamentului. Fiecare bratara are un nr, acelasi cu al bicicletei. In felul asta fiecare participant este identificat pe un panou electronic, mare si este eliminat orice incident neplacut.
si inca ceva Ricci!!!! Nu te baga in pat mai repede de 3-4 ore de la antrenament, da?

RE: FACI SPORT CORECT ? - danielaricci2009 - 10-25-2012 11:34 PM

gabi m au batut luminile alea erau ca la discoteca si muzica care bubuia!
da am inteles nu ma bag in pat! pup si multumesc!
nimeni nu avea bratari! nu am vazut nici un panou!
am inceput cu pedalari usoare apoi dealea in picioare apoi aplecate! etc..
a si ca bonus m am si zgariat pe pulpa cu pedala! de vrednica ce eram nu am fost atenta!

RE: FACI SPORT CORECT ? - danielaricci2009 - 10-27-2012 03:25 PM

buna ziua irina,doamnelor!
gabitz gata m am inscris la spinning! astazi am avut a doua lectie si deja e mult mai bine! nu m am mai julit pe nicaieri! sunt ok!
mi am facut si program de sala,adica luni fac exercitii normale pt picioare si tot corpul
marti merg la pilates,miercuri am pauza,joi spinning,vineri pilates,sambata spinning iar dumineca pauza! e ok sau e prea mult? multumesc!
iti doresc o sambata frumoasa!

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 10-27-2012 05:38 PM

E ok Ricci! Sunt foarte importante pauzele intre antrenamente. Organismul are nevoie de refacere. Spor! Abia astept pozicile de peste o luna, o luna jumate Wink

RE: FACI SPORT CORECT ? - danielaricci2009 - 10-27-2012 07:15 PM

multumesc gabi! tu spui ca deja se vor vedea rezultatele peste o luna,sau o luna jumate?

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 10-28-2012 11:35 AM

Sigur! Chiar te rog sa te masori cat mai repede, ca dupa o luna sa vezi diferenta si la cm Wink

RE: FACI SPORT CORECT ? - danielaricci2009 - 10-28-2012 10:36 PM

pup gabi! maine ma masor!

RE: FACI SPORT CORECT ? - danielaricci2009 - 10-29-2012 11:22 PM

gabi buna seara! nu am reusit astazi sa ma masor! o voi face maine dimineata ca sunt mai libera!
in seara asta am fost la sala si ti am urmat sfatul am lucrat picioarele am facut 10 minute la un aparat nu stiu cum se cheama are un fel de bete stai in picioare si impingi
apoi am facut banda 20 minute
apoi 20 minute la un alt aparat care iar nu stiu cum se cheama stateam in sezut si cu picioatele pedalam
apoi am facut 3 serii de abdomene cu picioarele indoite cam 15 pe serie
apoi la un alt aparat inca 3 serii ma aplecam inainte si tineam mainile la spate,picioarele in pozitie verticala si ma lasam in jos cu abdomenul cam 12 pe serie cu pauze intre ele si apoi 10 minute de bicicleta normala
avea si ceva unde vedeam bataile inimii si erau cam intre 160-170
sper ca ai inteles ceva din ce am scris! e prima data si mi a fost rusine sa intreb ce aparate sunt!

RE: FACI SPORT CORECT ? - ady anairda - 10-30-2012 12:13 AM

Ricci scrie pe aparate sau au cate un desen explicativ cu ce fel de muschi iti lucreaza

RE: FACI SPORT CORECT ? - danielaricci2009 - 10-30-2012 02:39 AM

ady pup,nu am vazut desene ca asa imi dadeam seama dar adevarul este ca am fost atenta la batitul inimii si la cate calorii ardeam! pup!

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 10-30-2012 11:23 PM

Ricci, in sala nu exista rusine! De ce sa-ti fie rusine? Mergi acolo pentru sanatatea ta, iar aparatele nu ai cum sa le cunosti acum, vei invata pe parcurs. Cum spune si Ady, sa te uiti cu atentie ca fiecare aparat are un desen, pe care se specifica ce grupa musculara lucreaza Wink Si de acum inainte, intreaba instructorul in sala. Ba mai mult, te poate ajuta sa-ti faci un program pe care sa-l urmezi, dupa ce iti face o evaluare. Daca nu iti spune nimeni, vedem noi cum rezolvam.

RE: FACI SPORT CORECT ? - danielaricci2009 - 11-02-2012 03:45 PM

gabi te pup si multumesc inca odata pt ajutorul dat si multumesc si irinei pt minunata idee de a deschide o sala de sport on line!
e fff important sa iti spuna cineva ce si cum sa faci sport!
da si cu aparatele aveti dreptate ca nu am de unde sa le cunosc si ca le voi invata pe parcurs!
luni cand merg la sala ma uit atent ce si cum scrie pe aparat!
ce am observat eu e ca domnul antrenor cam la toti le da sa faca aceste exercitii ca ale mele,adica sa fiu mai clara cine face spinning face cam ce am facut eu,cine face aerobic sau altceva face alte exercitii! pup!
abia astept maine sa merg dimineata la spinning! imi lipseste si imi place mult cu toate ca trebuie sa recunosc ca e obositor si greu pt mine sa fac multe miscari si sa tin pasul cu clasa caci nu am destula forta in picioare! dar incet, incet si eu voi reusi! mai ales ca imi place si asta e fff important pt mine sa fac ceva ce imi place!

RE: FACI SPORT CORECT ? - ady anairda - 11-03-2012 07:21 AM

Ricci lasa in pace bataile inimii si caloriile, lucreaza fara sa te gandesti cate calorii arzi ca oricum aparatele alea nu sunt concludente si nu masoara la fix

RE: FACI SPORT CORECT ? - danielaricci2009 - 11-04-2012 03:50 PM

buna ziua irina,doamnelor!
ady mi a ramas in minte cand spuneai tu de mult cardio! si cum la spinning nu sunt bratari dealea de care spunea gabi am fost curioasa sa vad la aparatele din sala,plus ca pt mine e ceva nou si studiez mai atent! pup!

RE: FACI SPORT CORECT ? - gabriela68 - 11-05-2012 10:05 PM

Ricci ce-mi place elanul tau! Numai ai grija, sa nu dai in cealalta extreme, sa ajungi la epuizare. Totul are masura, chiar si sportul. Aparatele nu indica real, poate pulsul sa il arate corect, in rest Blush

RE: FACI SPORT CORECT ? - danielaricci2009 - 11-05-2012 11:11 PM

buna seara doamnelor!
te pup gaby! nu ,nu ajung la epuizare eu fac dupa puterile mele! nu am antrenamentul celor de acolo!
acum m am intors de la sala,m am benoclat eu la aparate dar nu inteleg nimic asa ca ma las pagubasa! important ca lucrez corect,asa mi a spus antrenorul!

RE: FACI SPORT CORECT ? - danielaricci2009 - 03-18-2013 04:21 PM

pun si eu o poza cu mine de anul trecut de la pilates sa vedeti ce sportiva sunt! am acordul doamnelor din poza eu sunt cea in verde