Thread Closed 
VARIANTE MIC DEJUN PENTRU REGIM / MENTINERE
09-11-2009, 05:48 PM (This post was last modified: 02-05-2010 01:20 PM by Irina Reisler.)
Thumbs Up VARIANTE MIC DEJUN PENTRU REGIM / MENTINERE
1. 1-2 fructe

2. 150 g de iaurt / lapte degresat (cu 30 g de cereale, fulgi, ovaz, tarite de griu)

3. o felie de piine prajita (NU PIINE ALBA !) cu 30 g de jambon slab de pui / curcan SAU 50 g de brinza degresata + ceai / cafea

4. 200 ml suc de legume (morcovi, telina, patrunjel, cartof, sfecla, varza, etc)

5. un ou fiert tare + 1 ardei gras / 1 rosie

Salon By Irina Reisler - 0757.19.19.19
http://store.irinareisler.ro/
ireisler@gmail.com/0749.286.032
Visit this user's website Find all posts by this user
09-11-2009, 06:10 PM
RE: VARIANTE MIC DEJUN DIETETIC
Heart MICI SECRETE, ALE UNUI STIL DE VIATA SANATOS:

* Nu va feriti de mirodenii, condimente, verdeturi !

* ATENTIE ! DACA ATI MINCAT CARNE LA PRINZ, NU MINCATI SI LA CINA TOT CARNE !

* In timpul mesei, nu beti apa sau alte lichide ! Abia dupa 20-30 de minute de la terminarea mesei, este bine sa bem apa.

* LAMIIA este foarte indicata in curele de slabire. Ea nu arde stomacul, asa cum se spune, ci este alcalinizanta si antiacida gastric. In plus, nu contine aproape deloc zahar (fructoza).

* NU UITA SA MANINCI FRUCTE, IN FIECARE ZI !
Fructele inseamna viata, energie, sanatate.

* MESTECA FIECARE GURA DE MINCARE, CIT MAI MULT POSIBIL !
Masticatia consuma calorii. Nu inghititi mincarea nemestecata si incercati sa mestecati fiecare inghititura cel putin 10 secunde.

* Culcati-va seara, pe cit posibil, la aceiasi ora !

* Nu “rontaiti” absolut nimic intre mese si nu “sariti” peste mese (cu exceptia cinei) ! Chiar si o aluna mincata intre mese va perturba procesul de digestie, ceea ce duce la formarea depozitelor de grasime.

* Nu confundati apetitul cu foamea ! Nu va lasati convinsi de senzatiile auditive, de ceea ce spun cei din jur (”ce bun a fost…!”), de simturile olfactive (”vai, ce bine miroase !”) sau de cele vizuale (”uite, ce bine arata !”) !

* AMAGITI-VA FOAMEA !
Incepeti mesele principale cu o salata de cruditati, cu fructe (cu 20-30 de minute inainte) sau pur si simplu beti 1-2 pahare cu apa.
La foamea “iminenta”, incercati cu morcov, telina, fructe, muraturi desarate, 2-3 bucatele de carne slaba rece, un iaurt degresat, cereale integrale.

* BETI MULTE LICHIDE, MINIM UN LITRU SI JUMATATE, DOI / ZI ! Numai asa puteti ajuta organismul sa elimine deseurile metabolice.

* ALIMENTE ZILNICE OBLIGATORII:

a) 2-3 fructe
b) 3-4 tipuri de legume
c) 100-125 g de lactate degresate (0,1 % grasime) - cas, urda, telemea de capra, brinza de vaci degresata, kefir
d) fibre si cereale intergrale

ALTE ALIMENTE CARE NU TREBUIE SA LIPSEASCA DIN DIETA:
e) 75-125 g de carne, la 2,3 zile
f) 125 g de peste / zi
g) 2-3 oua / saptamina (de preferat, fierte tari sau omleta din albusuri cu verdeata)
h) bomboane fara zahar. ocazional, putem minca inghetata de fructe sau 2-3 tablete de ciocolata neagra.

* INTR-O DIETA CORECTA, SINT INTERZISE RAFINATELE ALBE !

Puteti opta pentru:
- piine de secara, soia, tarite
- orez brun, salbatic, nedecorticat
- paste integrale

* FOCUL ESTE CEL MAI MARE DUSMAN ! Alimentele trebuie preparate la cea mai scazuta temperatura si trebuie fierte cit mai putin timp.

* INTERZIS !
- zahar
- prajeli
- maioneza
- grasimi (alege uleiul de masline extravirgin)
- dulciuri rafinate
- bauturi dulci

* MISCAREA, SUB ORICE FORMA, LA ORICE VIRSTA, ESTE OBLIGATORIE, ZI DE ZI !

10-18-2009, 12:19 AM (This post was last modified: 10-18-2009 12:29 AM by Irina Reisler.)
RE: VARIANTE MIC DEJUN DIETETIC
REVIN, CU IDEI NOI, ADUNATE DE LA NUTRITIONISTI, DE-A LUNGUL VREMII, PENTRU MICUL DEJUN:

* 50 g urda + 1 rosie + cafea

* salata de fructe: 1 kiwi, 1 banana mica, 14 boabe de strugure, 1 lingurita fulgi ovaz, 1 lingurita seminte dovleac neprajite, zeama de la o jumatate de portocala + cafea (LA O ORA, DUPA SALATA DE FRUCTE)

* o felie de piine secara prajita, un virf de cutit de unt, o lingurita miere + 200 ml lapte cald degresat, cu scortisoara + cafea

* 200 ml sana/kefir, 2 lingurite fulgi ovaz, 1 lingurita seminte de in + cafea

* o felie piine de secara cu 2 lingurite icre + 4 masline dietetice + 1 castravete + cafea

* 250 g pepene galben + 1 kiwi + cafea (LA O ORA, DUPA PEPENE)

07-28-2010, 11:23 AM
RE: VARIANTE MIC DEJUN PENTRU REGIM / MENTINERE
    "Crema" de fructe cu cereale

Atentie: fructele in general se mananca singure, fara combinatii, deci mai rarut cu acest mic dejun in forma "+cereale" Smile
Ingrediente:

Fructe, eu am folosit un mar verde, jumatate de mango, o portocala si un kiwi

Cereale integrale

Aveti nevoie de un blender.

Curatati fructele, le taiati in bucati potrivite si le puneti in blender.

Lasati sa le piseze ca la papica pt bebelusi, apoi puneti intr-un castron crema rezultata + cerealele. Amestecati si lasati 2-3 minute sa se inmoaie cerealele bine.

Nu aveti nevoie de indulcitor pentru ca e suficient de dulce de la fructe.

Pofta buna!

Attached File(s) Thumbnail(s)

25.01.2010 - 60 kg start diso
13.05.2010 - 52 kg Yupiiiiiiiiiiiiiiiiiii! final diso= invingatoare
Find all posts by this user
12-06-2010, 04:39 PM
Placinta galbena

ingrediente : o conopida mica, 2 morcovi medii, 4 oua, 50 g telemea de vacutza, 50 ml lapte, o lingura de faina integrala, pesmet, sare, piper, nucsoara

am fiert conopida si morcovii pe care apoi le-am facut pireu

am separat galbenusurile de albusuri

am amestecat galbenusurile cu lingura de faina si cu laptele ... apoi am adaugat treptat branza rasa pe razatoarea mica .. apoi am incorporat treptat si piureul din conopida si morcovi ... am potrivit gustul cu putina sare, piper si un praf de nucsoara

dupa toate astea am batut albusurile spuma tare si le-am amestecat in compozitia obtinuta mai sus amestecand de jos in sus sa nu se lase albusul

am pus toata compozitia obtinuta intr-o forma rotunda mijlocie de yenna tapetat cu putin ulei si pesmet ... am pus castonul yenna intr-o tava cu apa apoi am bagat-o la cuptorul incins in prealabil unde am lasat-o cam o ora

Pofta buna!

"Perseverand, melcul a ajuns pe Arca lui Noe."
regim diso 07.09.2009/02.08.2011 : 101,7kg/73,8kg
regim diso 15.01.2012/19.07.2012 : 75,8kg/67,6kg
02-21-2011, 08:11 PM
Mozzarella

E prima incercare,e un succes si v-am adus si voua reteta,poate va inspira!
Avem nevoie de : 4 l lapte proaspat, nepasteurizat;1 pliculet sare de lamaie;20ml cheag (se gaseste de regula in farmaciile veterinare sub forma de pudra sau tablete care se dizolva in apa) ;1 lingurita sare fara iod.
Se toarna laptele intr-o oala mare,nereactiva ( nu de aluminiu,fonta sau argila poroasa) si se incalzeste putin pana pe la 10 grade.
Se dizolva jumatate de plic de sare de lamaie in 4 linguri apa plata si se pune in lapte amestecand usor 1 minut,apoi se toarna cealalta jumatate de plic direct in lapte fara a-l mai dizolva si se amesteca un pic.Apoi se pune pe foc mic si se incalzeste pana la maxim 32 grade cand se opreste focul,moment in care se adauga solutia de cheag ( eu am folosit un sfert de pastiluta ) se amesteca bine,se acopera cu un capac si se lasa cheagul sa-si faca treaba 20-30 minute.
Dupa perioada asta,se "pescuiesc" bucatile de proteina separata de zer care ar trebui sa arate cam asa...     si se pun intr-un bol ce poate fi folosit in cuptorul cu microunde.Se scurge cat mai mult zer posibil si se pune bolul la microunde pe putere mare circa 30 s .
Se scoate,se scurge din nou zerul,masand usor "branzica" pe peretii bolului si repetam tura de microunde -tot 30 s
In momentul acesta,ar trebui sa fie deja lucioasa si elastica     se adauga o lingurita de sare,se framanta usor si se mai pune la microunde pentru 30 s .
Se intinde ( la propriu,ca o foaie de placinta) cu mainile     se ruleaza si se aplatizeaza     dupa care se pune in folie alimentara si se da la rece un pic.
Mie asa imi arata produsul finit...     iar gustul e fooooarte apropiat de mozzarella proaspata din comert!
Pare complicat...dar nu e ...si e facuta de voi!

07.12.2010-51,5kg
15.08.2012 -60,4kg ...back in business Big Grin
22.10.2012 -58,8kg-start dieta calorii negative
28.11.2012 -55,7kg

Puiutz de pantera roz! Big Grin
07-22-2011, 05:53 PM
LIPIE INTEGRALA CU AVOCADO

am luat una bucata lipie si am pus pe ea asa:
1/2 avocado
1/4 ardei gras taias fasii subtiri
1/2 rosie taiata cubulete
sare, piper, busuioc, oregano, marar proaspat
am impachetat-o si am bagat-o 30sec la microway

este un mic dejun satios, plin de vitamine si foarte bun Smile

Pantera Mov
start dieta: mai 2009 - 102kg
start diso: nov.22.09 - 83.7kg
stop diso: oct.22.10 - 62.8kg
mentinere: ian.22.11 - 62.4kg
10-20-2011, 05:49 PM (This post was last modified: 10-20-2011 05:49 PM by ady anairda.)
PANCAKES DIN OVAZ

1/2 cupa ovaz
1/2 cupa branza cottage
2 oua
scortisoara, vanilie, praf de copt, miere

am pus in blender ovazul si l-am facut faina, dupa care am adaugat in blender branza, ouale, un strop de praf de copt, un pic de scortisoara si un pic de vanilie
s-a facut o pasta ca de clatite, un pic mai groasa, am pus intr-o tigaie mica de teflon bine incinsa si am servit unse cu un strop de miere
din cantitatea asta ies 4 clatitute, cam 115 calorii/clatita

POFTA BUNA!

Pantera Mov
start dieta: mai 2009 - 102kg
start diso: nov.22.09 - 83.7kg
stop diso: oct.22.10 - 62.8kg
mentinere: ian.22.11 - 62.4kg
Thread Closed 

Forum Jump:

Atentie! Publicitatea facuta in mesaje, la firme, clinici, saloane, aparate, tratamente si produse este interzisa. In caz contrar, administratorul site-ului isi rezerva dreptul de a reedita mesajele respective. Singura forma de reclama permisa este cea oficiala, prin contracte de publicitate.